В края на месец януари започва подробен одит и анализ на дейността на всички общински здравни заведения в Пловдив. Това заяви пред журналисти д-р Калин Калинов, директор дирекция „Здравеопазване“ в община Пловдив.
Още: Започна почистването и на вътрешнокварталните улици в Пловдив
Още: Какво предстои в културния календар на Пловдив през 2025 година?
„След анализа от тази проверка ще стане ясно как да продължим и в каква насока да са нашите последващи действия. Ще се обследва тяхната дейност не само като търговски дружества, а най-вече като лечебни заведения, защото добрата медицинска дейност, която те реализират, ще повлече и положителен финансов резултат“, допълни д-р Калинов. По думите му всички здравни звена в града трябва да работят в пълен синхрон, за да осигурят една качествена услуга на пловдивчани. Доктор Калинов заяви, че има наблюдения как някои директори на общински и държавни болници не се познават помежду си, а по този начин няма как да се предостави пълноценно лечение на пациентите. „Всички ние трябва да работим като едно цяло“, категоричен бе той. По думите му е време да се погледне и към огромния академичен потенциал в града в лицето на кадрите от Медицински университет – Пловдив.
Д-р Калинов заяви, че се наблюдава изтичане на общински средства към други лечебни заведения, въпреки че общинските имат пълния капацитет да обслужват пациентите в Пловдив. „Мога да кажа с абсолютна сигурност – има изтичане на огромен поток финансови средства от общинските към други лечебни заведения, въпреки че общинското здравеопазване разполага с пълен капацитет да обхване всички дейности в профила”, подчерта д-р Калинов. Като пример той посочи факта, че всички клинични лаборатории в общинските лечебни заведения ползват услугите за частни лаборатории за допълнителни дейности. Това според него означава, че нещо в стратегията и начина на работа на лечебното заведения куца.
След анализа ще стане ясно какви стъпки ще предприеме Общината и по отношение на сливането на двете общински болници – МБАЛ „Свети Мина“ и МБАЛ „Свети Пантелеймон“. Най-важно е тяхната лечебна дейност да се допълва, а не да се препокрива. Така ще се постигне и по-нисък разход на средства. „Целта е да се осъществи реално работещо преструктуриране, а не механично сливане“, подчерта още д-р Калинов.
Още: "Юбилей": Гимназията за сценични изкуства в Пловдив готви мащабна изложба на бивши ученици
Още: 19-годишен пловдивчанин извади Богоявленския кръст от Марица
Големият проблем в общинските ДКЦ е намаляващият и застаряващ лекарски състав – на средна възраст – 65-70г., като трябва да се работи в посока привличане и задържане на млади кадри. Това е другият основен приоритет в работата на новия директор дирекция „Здравеопазване“. Приоритет е и осигуряването на финансови средства по различни програми за закупуване на модерна медицинска апаратура за нуждите на медицинското здравеопазване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ремонт ограничава движението между Йоаким Груево и Кадиево
Още: Откриха напълно обновената и модернизирана сграда на училище в Пловдив