Пловдив вече има своя компостираща инсталация за зелени и биоразградими отпадъци, която е изградена в Северна индустриална зона. „Откриваме едно съоръжение, което ще има голям екологичен ефект и ще спестява всяка година на пловдивчани не малко средства от таксите за депонирането на всеки тон отпадък“, подчерта в изказването си замеяшхсн-кметът на града Анести Тимчев. Той посочи обществените ползи от реализацията на проекта. По думите му, компостиращата инсталация ще преработва 15 000 тона зелен отпадък годишно и ще произвежда близо 7 000 тона компост, с който ще се облагородява зелената система на града. Това ще спести от отчисленията за депониране милиони левове, които общината ще инвестира в така наречената кръгова икономика и зелени политики.
Още: В Пловдив откриха стенопис за 20-атата годишнина членство на България в НАТО
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Един от важните ефекти от въвеждането в експлоатация на новата инсталация е, че ще намали обема на отпадъците, които се депонират на сметищата в Цалапица и в Шишманци и това ще удължи експлоатацията им, обясни директорът на дирекция „Екология“ Вяра Колева. Обща стойност на проекта е 9 000 000 лева. Площадката за компостиране заема 32 декара, на които е разположена цялата необходима инфраструктура – площадка за компостиране, административна сграда, технически сгради и транспортни връзки. 10% от депонираните отпадъци са от листна маса и биоразградими продукти, които се събират при поддържането на обществени площи, паркове и градини, дворовете на училища, детски градини, здравни заведения, административни сгради и други, както и от домакинства в квартал „Прослав“ и „Коматево“.
Събраните разделно и обработени отпадъци ще се ползват за производство на висококачествен компост, който ще бъде влаган като подобрител на почвата при развиване на зелената система на територията на община Пловдив. В презентацията на Гергана Василева - експерт в дирекция „Екология“ - подробно беше представена технологията на работата на новото съоръжение. То ще се управлява от общинското предприятие „Паркове и градини“. „Тук ще работят 12 души, които предстои да бъдат обучени за работа с новата техника“, обясни директорът на предприятието Веселин Козарев.
Проект „Изграждане на компостираща инсталация за разделно събрани зелени и/или биоразградими отпадъци“ се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда“ 2014 г. - 2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд на Европейския съюз, както и от държавния бюджет на България.
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“