Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дом „Свети Василий Велики“ в Пловдив изпълнен до краен предел, възрастните хора с богат социален живот

05 март 2019, 19:40 часа • 36435 прочитания

Домът за стари хора „Свети Василий Велики“ в Пловдив е един от най-големите общински в страната. Той е създаден през 1983-та година, като разполага с около 200 места. Към момента капацитетът на практика е напълно запълнен, съобщи за Actualno.com директорът на дома Нина Христова.

Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив

Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост

„Имаме едва 4 свободни легла, които очакваме да бъдат запълнени следващата седмица“, заяви Нина Христова. Тя уточни, че напоследък често се случва от дирекция „Социално подпомагане“ да бъдат изпращани бездомни хора или клошари. „С тези хора се работи много трудно, повечето от тях отказват да се интегрират и да следват правилата. Някои от тези потребители отказват да си плащат и таксите и често бягат от дома“, казва тя.

Като цяло повечето от обитателите на дома са жени – съотношението между тях и мъжете е около 70 към 30. Възрастните хора са настанени в стаи по двама. Има и единични, за които се подават молби и се чака ред. Таксата е 130 лева през зимата, 80 лева през лятото. В момента в дома работят общо 80 човека персонал – сред тях има медицински сестри, лекар, санитари, работещи в кухненски блок, администрация. Има и външен лекар-хирург, който е на договор към дома. Именно той помага, когато е нужно да се приеме някой от възрастните хора за лечение, като съдейства за приема им в УМБАЛ „Свети Георги“.

Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“

Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив

„Имахме една баба, която беше със запушена жлъчка. Пред нея стоеше изборът – или да си отиде в мъки, или да бъде оперирана, като не беше сигурно, че ще преживее интервенцията. Докторът две денонощия мисли, накрая реши да рискува и да опита да я спаси. Операцията беше успешна и баба Мими живее втори живот, за което съм много щастлива“, споделя Христова. „Работата определено е много трудна и отговорна. Тук имаме хора, които живеят от 24 години при нас. Някои от тях вече са с влошено здраве, има такива с инсулти и инфаркти, като ние продължаваме да се грижим за тях. В момента има около 40 човека, които са лежащи, на памперси, и изискват 24-часови грижи“, уточнява директорът на дома.

В стола се предлага топла храна три пъти на ден – закуска, обяд и вечеря, като за диабетиците са осигурени 5 хранения. В стаите самите обитатели си пускат кабелна телевизия, а от дома имат грижата за поддържането на общите части. За всички избори тук се разкрива секция, в която настанените в дома могат да гласуват. Домът е оборудван с видеонаблюдение, а сградата се осигурява от служители на общинска охрана. От 6 сутринта до 22 часа обитателите са свободни да излизат. „Дори и да закъснеят, стига да ни предупредят, няма проблем да дойдат по-късно. На входа денонощно имаме охрана, така че не е проблем. Ако решат да прекарат някой уикенд например, при роднини или приятели, също ни уведомяват с декларации и няма проблем“, казва Христова. Всяка стая е оборудвана с баня и тоалетна.

Домът отговаря на всички стандарти, категоричен е директорът. Като доказателство за това тя съобщи, че след Нова година е имало проверка на Агенция „Социално подпомагане“ от София, която е минала успешно. В „Свети Василий Велики“ има психолог, има и три социални работнички.

Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян

Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив

За старите хора е осигурена и трудотерапия. Понеделник, сряда и петък има танци, гимнастика и занимания, във вторник има прожекция на филми в кино зала, в четвъртък пък се организират беседи с хора от различни сфери, които се избират по желание на хората от дома. Всички гости, които идват в дома, го правят на доброволни начала. „Каним учителки, които преподават литература, каним една преподавателка от катедра „Теология“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, която идва да им изнася беседи. Тя дори им организира почивка в санаториум в Несебър. Каним също и лекари, които да им говорят за различните заболявания и тяхното лечение. Интересът към беседите е много голям“, съобщава Нина Христова. Тя допълва, че през февруари хората от дома са изработвали мартенички, които са разменили помежду си на 1-ви март. На разположение на обитателите е и параклис на името на „Свети Василий Велики“, който се посещава от определени хора. В дома има и интернет зала, оборудвана с компютри, чрез които те могат да общуват със своите близки в чужбина.

Не липсва подкрепа и от обществеността в Пловдив. На 14 февруари възпитаниците на училище „Христо Г. Данов“ изнесоха благотворителен концерт, като средствата от него бяха отделени за закупуването на дивани във фоайето. На 14 март пък те ще зарадват с концерт и възрастните хора в „Свети Василий Велики“.

В дома за стари хора не липсват и куриозни случаи. „В края на миналата година дадохме 3400 лева за ремонт на асансьора, защото един от възрастните хора си беше отрязал панталона, защипал го горе на механизма на шестия етаж, за да не взима никой асансьора и като излезе той от стаята, веднага да се качи. Вследствие на това изгоряха някакви части и платихме 3400 лева за ремонт. Звучи невероятно, но за съжаление е истина“, споделя Нина Христова. Тя допълни, че е виждала всякакви истории, като целодневно приема посетители в кабинета си. „От 8 сутринта започват да идват при мен. Някои от тях искат да им сменя стаята, други се оплакват от тези, с които живеят. Имали сме през годините и проблеми с дементни хора, които са бягали от дома и сме ги намирали по-късно из града“, разказва директорът.

Не всички срещи с обитателите обаче са по неприятен повод. „Имаме някои хора, които четат, истинско удоволствие е да общувам с тях. Идват при мен, споделят какво са прочели, дори ми носят книги, които ми препоръчват. Много често ги прочитам и са наистина хубави, след което си ги коментираме. Наистина е удоволствие да общуваш с интелигенти хора“, казва Нина Христова. Домът има библиотека с богат фонд – около 4000 тома. За съжаление обаче, малко от настанените тук четат, като повечето предпочитат да прекарват времето си в разговори.

„Като цяло всички очакват внимание от нас. Те ни приемат като заместници на близките им, които не ги посещават постоянно“, категорична е Христова. Тя допълни, че затова целият персонал на „Свети Василий Велики“ полага усилия да направи дните на хората в дома по-радостни и спокойни, като това се е превърнало в тяхна основна мисия. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Андреев
Елин Андреев Отговорен редактор
Новините днес