Пловдив трябва да увеличи територията си. Това обяви кметът на града Иван Тотев преди броени дни, с което отново посочи един от сериозните проблеми на града - липсата на пространство за развитието му.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
"Най-вероятно през 2021 г, когато ще е следващото преброяване на населението от НСИ, ще дойде на дневен ред и ясно ще се види, че Пловдив се нуждае от увеличение на територията. Това е държавен въпрос и ще му дойде времето. Няма да правим инициативи, но многократно сме заявявали, че сме "за". Последните 5 години се налага да работим в другите общини. Вече имаме извънградски линии до Ягодово - 22, до Радиново - 93, до Войводиново - 15. Сега искаме да имаме и до Околовръстното, но не знам дали технически е възможно, тъй като трябва да има спирки и обръщала - няма място, защото трябва да обръщат в населени места. Но базовият проблем е, че Пловдив трябва да си увеличи територията", категоричен бе кметът.
Дори бегъл поглед върху площта на другите общини в страната показва нещо шокиращо - Пловдив е на 253-то място по територия от общо 265 общини в България. С площ от едва 98,9 квадратни километра градът има около 13 пъти по-малко територия от първенците Сливен, София и Добрич. Пловдив не може по никакъв начин да се мери дори с градове като Плевен, Велинград и Карнобат, които "се ширят" на земя от над 800 квадратни метра. Справката показва също, че община Родопи разполага с площ от 524, а община Марица - с 342,7.
Тук е важно да се спомене и че според данните през миналата година населението на Пловдив се е увеличило с 1789 души, като достига 345 213 души. Това е най-голямото увеличение след София. За сравнение Варна е прибавила едва 677 души. С икономическото развитие и повечето чуждестранни инвестиции около Пловдив, градът привлича все повече работници, като тук се заселват дори хора от Северозападна България.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
Какъв ще е изходът от тази ситуация, ще се реши до няколко години. Правителството вече обяви, че се предвижда ново териториално деление. Не е ясно и какво ще е отношението на жителите на съседните общини Марица и Родопи към една такава идея. Преди 10 години те се обявиха твърдо против присъединяването им към града, като дори бяха готови на протести. За съжаление обаче, през последните години двете общини не са в цветущо икономическо отношение, като това е особено показателно за Родопи. За това потвърди и Иван Тотев, който поясни, че редовно се налага община Пловдив да излиза от границите си, за да развива своите проекти, особено що се отнася до инфраструктурата. Чест аргумент за противниците на сливането е фактът, че хората от Родопи и Марица плащат в пъти по-ниски данъци. Според специалисти обаче, това не би трябвало да е проблем дори и да са в състава на Пловдив, тъй като това може да се коригира с районно делене на данъчната ставка. Факт е, че в момента много от съседните села имат огромни проблеми с инфраструктурата и пътищата по някои от тях изглеждат като след бомбардировки, а сравнени с Пловдив, контрастът е още по-голям.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Каквото и да се случи в бъдеще, все по-реален изглежда вариант, при който поне части от съседните общини да бъдат присъединени към Пловдив. Очевидно е, че градът се задушава в сегашните си граници и вероятно не е далече времето, когато за пръв път след 1987-ма година той отново ще промени границите си.