Протест срещу кариерата край Белащица блокира околовръстното на Пловдив в деня на националния празник.
Още: Кметът на Пловдив се срещна с посланика на Украйна
Още: Кметът на Пловдив се среща с транспортния министър на Черна гора
Стотици жители на 7 села от родопската яка за пореден път излязоха на мирно шествие, за да защитят района от екокатастрофа заради експлоатацията на двете находища за добив на инертни материали, които се намират на метри от къщите им. Над 500 жители и на околните села - Гълъбово, Куклен, Марково, Брани поле, Брестник, както и десетки пловдивчани излязоха пеша и с автомобили навръх 6 септември, за да привлекат вниманието на политици и институции.
Над 100 рокери също се включиха в шествието. Хората негодуваха и срещу искането за удължаване с 15 г. на концесията от страна на швейцарската фирма „Холсим“. Местните са категорични, че дейността в района е пагубна за селищата от родопската яка и унищожава природата. Жителите на селата, които вече 2 години се борят с несправедливостите, направиха и подписка с искане за спиране на кариерата, която събра над 300 души съмишленици за по-малко от час.
Още: В Пловдив обсъдиха как да приобщят децата със СОП чрез спорт
Още: Община Пловдив констатира нарушения при паркирането в града
От 9-и септември протестите стават безсрочни. Ще блокираме пътища, ще отидем и пред институциите, категорични са хората. Протестиращите с плакати се обърнаха за помощ и към премиера Бойко Борисов, с надеждата той да се намеси в решаването на проблема.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С възпоменателно честване Пловдив почете освобождението на града
Още: Не спрял на спирката: Мъж потроши с кол автобус от градския транспорт в Пловдив
10 хиляди души са заложници на двете каменни кариери край Белащица. Вместо да се прекрати концесията след изтичане на договора и да се рекултивира терена, „Холсим“ иска удължаване на експлоатацията с още 15 г. „Това е недопустимо. Няма и километър от къщите ни. Стените са напукани, всеки ден дишаме прах и се стряскаме при всеки взрив“, обясниха за пореден път местните. Концесионерът не осъществява почистване и измиване на пътя от републиканската пътна мрежжа в района на кариерата, което е задължение на инвеститора.
Жителите от района се оплакват от шум, прах, а в почвите са регистрирани замърсявания. Установени са щети за биологичното разнообразие от флората и фауната, които не се компенсират чрез задължителната поетапна биологична култивация на отработените площи.
Още: Започна почистването и на вътрешнокварталните улици в Пловдив
Още: Какво предстои в културния календар на Пловдив през 2025 година?
Камионите, които излизат от предприятието, замърсяват пътната настилка с кал, прах, малки и големи камъни, като по този начин създават реална предпоставка за пътни произшествия, каквито има често. Дейностите свързани с добива на подземни богатства могат да доведат до рязко спадане на подпочвените води, до нарушаване функционирането на изградени помпени станции и намаляване дебита на помпените машини за питейна вода, се посочва в мотивите на протестиращите.
„Извършени са над 40 проверки, издадени са 6 предписания. Имаме издадени 5 акта на двете кариери. Два се обжалват”, заяви Стефан Шилев, директор на РИОСВ-Пловдив. Засега само енергийното министерство е глобило „Холсим“ заради нарушение на Закона за концесиите, защото фирмата експлоатира терен извън границите на договора. Постановлението за 50 000 лв. се обжалва. От началото на дейността и до момента Концесионерът не е извършил на нито един квадратен метър рекултивация на концесионните площи.