Четири жени от Столипиново получиха днес свидетелства за професионално обучение като шивачки, предаде кореспондентът на БГНЕС в Пловдив.
Още: "Юбилей": Гимназията за сценични изкуства в Пловдив готви мащабна изложба на бивши ученици
Още: 19-годишен пловдивчанин извади Богоявленския кръст от Марица
То им дава няколко реални възможности - да започнат работа в шивашко предприятие, да си купят машина и да си отворят собствено ателие или просто да шият дрешки на децата си. И трите варианта са възможни благодарение на социалното предприятие, отворено в Комплекса за социални услуги в Пловдив преди три години с помощта на фондация "Национален алианс за работа с доброволци", фондация "Бигент" Берлин, дарители от Дортмунд- Германия и други организации и частни спонсори.
Преди три години на четвъртия етаж на комплекса бяха монтирани шевни машини, гладачни маси и започна търсенето на кандидатки за курса, който трае шест месеца. Първите жени дойдоха, след тях още, досега 25 са преминали курса и са усвоили основните умения. В момента курсистките се подбират чрез Бюрото по труда в Столипиново.
За периода на обучението те получават известни суми всеки месец, а след трите месеца теория и съвсем начално обучение, когато вече могат да изпълняват прости операции, започва и съвсем реална работа по поръчки. Тези поръчки не идват по някаква отработена от институциите, заети с пазара на труда или социалните грижи схеми, заслуга имат обучителките, които са известни в бранша. Така или иначе, готови са вече за предаване дюшечета за детски колички, а в момента се довършва поръчка за детски роклички. За поръчките жените получават заплащане.
Още: Ремонт ограничава движението между Йоаким Груево и Кадиево
Още: Откриха напълно обновената и модернизирана сграда на училище в Пловдив
Според организаторите от Комплекса за социални услуги, онези представители на ромското население, които имат амбицията да се реализират и полагат усилия, просто тръгват по пътя си далеч от Столипиново и се интегрират. Друга част, съвсем необразована и доволна от начина си на живот, никога пък няма да реши да усвоява нови професионални умения, стигат и социалните помощи и разни незаконни начини на печалба. "Златната среда"- това е социалният слой, от който идват жените в курса по шивачество.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пловдивчани честваха 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев
Още: Община Пловдив приема от днес документи за финансиране на проекти за развитие на културата
Не са образовани, дори момиче със завършен 12-ти клас едва може да чете, но имат желание да научат нещо ново и да го приложат. Обучителките разказват как жените настояват да останат още един час след графика, просто им харесва. Курсовете вървят на две смени, поредната група днес завърши, другата продължава, а кандидатки за новия не липсват.