„Чрез преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет централната власт принуждава общинските администрации от 1 януари 2019 г. да освободят всички държавни служители в тях, навършили пенсионна възраст. Така се посяга на един ресурс, който не е в изобилие при нас. Когато се правят промени, които засягат кадрите на общинските администрации, те най-малкото трябва да бъдат коментирани с местните власти.“ Това заяви днес кметът на Плевен Георг Спартански.
Според него, щом седмата по големина в страната община като Плевен изпитва сериозни трудности в намирането на висококвалифицирани кадри за администрацията си, проблемите в малките общини ще са още по-сериозни.
„Обявяваме конкурси, на които не явяват кандидати, въпреки че в България има над 50 университета. Не може да ни налагат кадрова политика чрез уравниловката „Навършил си годините, махай се!“ Защо? По този начин вместо да се решат проблеми на общинските администрации, ще им се създадат нови проблеми. Има хора, които са на 30-40 години и са мъртво родени. А има и хора, които и на 65 г., и дори на 70 г. са изключително компетентни, трудоспособни и мотивирани да продължават честно и отговорно да си вършат работата, както са го правили от десетилетия. Нека не правим така, че покрай сухото да изгорим и суровото“, призова плевенският градоначалник.
„Не отричам правото на държавата да предприема определени законодателни промени. Но пък има една Европейска харта за местно самоуправление, която казва, че когато нещо се прави, трябва да се прави в своевременен диалог с местните власти. Ние като страна сме подписали тази харта и трябва да я спазваме“, каза още Георг Спартански.