Непрекъснатото растящите цени на електроенергиятa през последните месеци, поставиха българските общини пред трудни решения. За една българска община обаче, едно такова трудно решение цели да донесе енергийна независимост и свиване на разходите за електричество до абсолютния минимум.
Пазарджик е първата община в България, която в близко бъдеще планува да има собствен соларен парк, който да произвежда достатъчно енергия от възобновяеми източници за нуждите на общинската бюджетна сфера – улично осветление, отопление и осветление на училища, детски градини, музеи и др. общински обекти. На 24 март 2022 г. на заседание на Общински съвет бе внесено предложение от Тодор Попов – кмет на Община Пазарджик за Учредяване на търговско дружество с общинско участие "ПАЗАРДЖИК СОЛАР СИТИ" ЕООД. Основните мотиви за това са, че по този начин общината ще постигне своята енергийна независимост.
"Предложението е за регистриране на общинско дружество с ограничена отговорност, което да изгради и експлоатира фотоволтаичен парк за производство на електроенергия от ВЕИ…По предварителни оценки и при сегашните нива на цени и материали, общата инвестиция ще бъде в размер на 12 млн. лева". Това гласи текста, внесен до общинските съветници, който бе приет с пълно единодушие от всички на сесията. Според предоставените анализи, след като бъде изграден, паркът ще достигнепроизводителност от близо 20 000 mW годишно.
В интервю, публикувано на сайта на Община Пазарджик, Тодор Попов споделя: "Анализът за последната 2021 година показва, че количеството енергия, която ние разходваме, е около 12-13 хил. мегаватчаса годишно за цялата община. Захранването на всички сгради общинска собственост, улично осветление, кметства, галерии, музеи, детски градини, спортни зали, училища предполага един огромен разход на електроенергия. За 2021 година разходът ни за ел. енергия е бил около 4 млн. лева. А за тази година, с тези нови цени, се опасявам, че разходът ще надхвърли 6 млн. лева, ако не и повече".
Постигането на енергийна независимост ще се осъществи с помощта набанков кредит на търговското дружество "ПАЗАРДЖИК СОЛАР СИТИ" ЕООД, което е самостоятелно юридическо лице. Размерът на общинския капитал, с който се учредява дружеството, е 50 000 лв. До 6 месеца ще се назначи постоянен управител, който ще бъде избран след проведен конкурс при спазване на изискванията на Закона за публичните предприятия, Наредбата за реда на учредяване на търговски дружества с общинско имущество и Правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия.
С оптимизъм Попов допуска, че излишъкът от произведената енергия спокойно може да бъде продаван на свободния пазар и по този начин да бъде съкратен срока за връщане на взетия от дружеството заем.
„Този проект, по всички стандарти, е минимално рисков, защото става въпрос за земя, която е общинска, за проект, който е общински и трето - за дейност, която е изключително актуална и ще бъде актуална в следващите десетилетия. Затова говорим за 100% финансиране, без никакво участие на Общината. Погрижили сме се всичко това да не товари общинския бюджет.“
Община Пазарджик планува всички подготвителни действия да приключат до септември, а в месеците до края на годината, паркът да функционира напълно.