Ще вземе ли някой мерки за замърсяването на реките Тополница и Медетска? Този въпрос отново излиза на дневен ред, след като от много време нещата стоят по един и същ начин и периодично се поставят въпроси, по отговорите на които не се вземат достатъчно мерки.
Още: Община Пазарджик засади първите дръвчета за пролетта
Още: Театралният фестивал „Океан от любов“ отново в Пазарджик
Реките текат, оцветени в цветовете на дъгата, най-вече синьо. И има официални доказателства за замърсяване – по официални данни от държавата, през октомври миналата година концентрацията на мед е била 740 пъти над нормата, на манган – 99 пъти, а на алуминий – 98 пъти. Пробите са взети там, където се съединяват реките Тополница и Медетска. Река Тополница пък отива в язовир "Тополница", който се ползва за напояване. Сега той не се използва за тази цел.
При село Чавдар, което се намира на доста километри от това съединяване на двете реки, също има сериозно замърсяване – между 10 и 13 пъти на трите посочени по-горе в текста вещества.
Още: 12 медала за пазарджиклиите ICON Jiu Jitsu BULGARIA от FUJI European Open – България
Още: Седем медала за Пазарджик от най-голямото танцово състезание на Балканите Dance Fest Novi Sad
Според репортаж на bTV и твърдения на природозащитното дружество "Балканка" всичко идва от мина "Медет". Тя не работи от 1992 година, но от хвостохранилището се изливат вредни химически вещества – чрез дренажните води.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пазарджик отбелязва Часа на Земята и Световния ден на водата с послание за отговорност и устойчивост
Още: Кметът на Пазарджик проведе среща със социалния министър
Държавното дружество "Еко Антрацит" носи отговорност за почистването на водите. По план, одобрен от държавата, е трябвало да бъде построена пречиствателна станция в периода 2010 – 2016 година. "Може би в рамките на 2020 година пречистването на водите ще е факт", казват от "Еко Антрацит".
Дружеството получава всяка година 5 млн. лева от държавния бюджет, а за конкретния район от 1994 досега са дадени 40 млн. лева за рекултивация на хвостохранилища. Но от 20 000 декара площ на хвостохранилището на мина "Медет" 18 000 са на концесия, затова има частична рекултивация.
За капак там, където е хвостохранилището, има опасност от свлачище, потвърдена от РИОСВ Пазарджик. Според "Балканка", това може да доведе до неконтролируемо преливане на своеобразното езеро. Тогава вече щетите ще са далеч по-големи.
Още: Община Пазарджик стартира реконструкцията и обновяването на Дом за стари хора „Гаврил Кръстевич“
Още: Кметът на Пазарджик и президентът Румен Радев насърчиха масовия спорт сред младите (СНИМКИ)