Плачевна е картината на родното законотворчество. И все по плачевна става с всяка нова партида депутати. Хората, които преди 20, че и преди 30 години създаваха закони, със сигурност се срамуват от днешните си колеги.
Още: "Мило Дневниче, много съм ангажиран със стабилност за Делян. Твой, Б"
Още: Дамянова: Кабинетът се крепи на два огромни айсберга, ГЕРБ ще хвърли кърпата при едно условие
Само погледнете цифрите - от юли до декември миналата година в Държавен вестник са публикувани 70 закона. Това прави по 11-12 месечно. Да речем, че тези, които са нови, те са общо 7, са били необходими. Обаче 51 са за изменение и допълнение на вече приети закони. А защо се налагат промените? Защото приетите набързо текстове са се оказали некачествени. А защо са некачествени? Отговорът на този въпрос знае всеки български данъкоплатец – защото в парламента влизат все хора, които са на "Вие" с правото. Още: Най-големите безумия в България в закони: Говори проф. Даниел Вълчев
Наблюдението на този процес е от изключителна важност, защото всички мрънкаме, че държавата не работи. Как да работи, когато скелетът е калпав? Точно законите са този скелет, на него се крепи всичко.
Данните, които представи гражданската инициатива "Юридически барометър", са наистина стряскащи. Например следното: През второто полугодие на миналата година са приети почти два пъти повече закони в сравнение с предходния 6-месечен период – от януари да юни. Законът за акцизите и данъчните складове е променен 7 (седем!) пъти за 40 дни. Още: Наказателният кодекс изглежда като Самарското знаме - целият е надупчен и накърпен
Още: Разликата между демокрацията и автокрацията - обяснена с виц за Горбачов и Рейгън
Още: Защо цените на имотите в София са абсурдно високи? Пари под матрака и още 7 причини
Представете си лекар, който прави операция. Ако среже пациента 7 пъти за 40 дни дали той ще оцелее? Е, и с държавността е така.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политолог: Завръща ли се моделът "#КОЙ"? Политическите лидери не си ли гледат партиите?
Още: Ванс гледа на Европа през очите на най-ретроградните гласове на московската имперска мисъл: Анализ
Според проф. Даниел Вълчев, който е ръководител на проекта "Юридически барометър", една от причините за честите поправки е желанието на народните представители да покажат, че са много отговорни към случващото се в обществото. "Стане нещо и веднага започват да се търсят начини за промяна в едикой си законопроект. Законодателният процес обаче трябва да бъде по-бавен, по-спокоен, да не е толкова реактивен, защото такива промени винаги се оказват неудачни", обясни проф. Вълчев пред Actualno.com.
Напълно е прав. И този маниер трябва да се промени. Защото когато минаваш през законопроектите с 200, резултатът е 5 за 4.
Автор: Евелина Гечева