Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бащата на Пеевски: Народът трябва да може да наказва управниците си

20 февруари 2023, 14:46 часа • 9446 прочитания

Народът трябва да намери начин да изравни везните по отношение на обществения договор - този, който сключваме с политиците за управление на държавата. Сега няма равновесие, защото суверенът т.е. народът не разполага с възможност за контрол на управляващите - не може да ги санкционира, ако демократичният процес на управление се изроди в нещо друго. Такава позиция застъпва Славчо Кънчев, председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България. Той е по-известен като бащата на депутата от ДПС Делян Пеевски.

Ето какво посочва Кънчев в своя статия:

"Контролът върху управленския елит и/или (псевдо)елит е наложителен, защото изборният процес има за свой резултат делегирането на власт. Но за да не се превърне той и в механизъм за отчуждаване на властови права на суверена, е императивно изискуемо делегирането на власт да представлява отменимо прехвърляне, което суверенът да може по свое желание и във всеки момент да си го върне обратно, при съответна демократична процедура, определена предварително по негов избор. Това изискване е неотменно за съществуването на демокрацията, понеже е възможно в определен период управлението на държавата да напусне територията на демократичния процес и да се окаже, че то се извършва под прикрития контрол на определени групи на интереси, като вече не преследва благото на мнозинството.

Понастоящем балансът в системата за взаимно упражняване на взаимен контрол между двете страни на "обществения договор" е подчертано неравнопоставен. Основното противоречие, конституиращо неравнопоставеността на двете страни в обществения договор, същностната характеристика на тази неравнопоставеност, е свързана с подчертан дефицит на съответна система за контрол и съответно санкции спрямо страната-нарушител, и то конкретно по отношение на индивидите в управленската сфера. Докато общественият договор, чрез изградената нормативна база, през своето историческо развитие на прилагане постепенно все по-пълно и по-диференцирано обхваща контрола и санкционирането на суверена, ако той се отклони от изпълнението на своите задължения или превиши правата си (или си присвои права извън установената нормативна система), то, въпреки общата постановка на английския философ Джон Лок (1632–1704 г.) за правото на народа като суверен да смени управника, ако той не смогне да управлява съгласно желанието на народа, липсата на изрично включена в обществения договор клауза за инциирането на подобна процедура (освен чрез отрицателна изборна бюлетина, но едва при следващите избори), поставя в неравностойно положение суверена. Спрямо него е налице непрекъснат времево контролно-санкциониращ механизъм, като следствие от обществения договор, какъвто механизъм, непрекъснато действащ спрямо управленските лица, не е заложен като клауза от договореностите със суверена.

Ето я задачата пред суверена: да наложи справедливостта. В противен случай за своя сметка ще си отглежда капони (от ит. сарропе) – скопени охранени петли. Но само за да им се любува, докато ги угоява".

ОЩЕ: Бащата на Пеевски смята, че мързелът, а не корупцията, са основният проблем на чиновниците

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес