Освен престиж, олимпийският медал понякога носи и солидна сума. Парите, които някои държави отпускат на победителите в игрите, са истинско състояние. На други места пък залагат само на олимпийския принцип.
Още: Премиерът на Перу подаде оставка
Още: 12 причини защо "Лондон 2012" бе велика Олимпиада
Казахстан засипва медалистите с пари, Бразилия не дава нищо, а атлетите от Малайзия получават при победа двоен златен приз. Един собственик на мина е подготвил за историческия триумф мечка от злато на стойност към половин милион евро. "Ние знаем колко усилено се трудят спортистите и колко са жертвоготовни. Затова трябва да им се отблагодарим", казва щедрият спонсор.
Казахстанските олимпийци могат да разчитат на особено солидна сума при победа - около 200 000 евро. За което германските спортисти определено могат да им завидят, тъй като за тях ставките са следните: 15 000 за злато, 10 000 за сребро и 7 500 за бронз.
Някои инвестират преди, други - след
Още: Зад кулисите на Олимпиадата
Още: Великобритания ще инвестира още поне 508 милиона лири в спорта
Тези суми няма да превърнат спортните асове от Федералната република в богаташи, но пък бразилските им колеги са още по-зле - те няма да получат от официалните власти нищо, съвсем нищичко. "Това винаги е било така. Такава е политиката ни. Ние инвестираме много, за да създадем оптимални условия за подготовка на олимпийците, така че те да бъдат във възможно най-добра форма", обяснява говорителят на Бразилския олимпийски комитет.
Все пак бразилските медалисти няма да си тръгнат с абсолютно празни ръце. Бразилските пощи например дават 40 000 евро за олимпийска победа в плувните спортове, като 20 процента от тези средства са за треньора. На футболния отбор също са обещани значителни премии, ако донесе първото олимпийско злато в страната на петкратния световен шампион.
Още: Олимпийските игри в Лондон са най-гледаното тв събитие в историята на САЩ
Още: Олимпийският флаг пристигна в Рио де Жанейро
Някои от източноевропейските държави проявяват значителна щедрост спрямо своите спортисти. Русия е обещала на победителите-олимпийци по 100 000 евро. Сходни са и сумите, които ще отпуснат България, Литва и Беларус. Египет дава повече - 130 000 евро. Италианците също имат сериозни допълнителни стимули - за злато в Лондон ще се вземат по 140 000 евро, второто място ще носи 75 000 евро, а третото - 50 000.
Да живеят спонсорите!
Още: Волейболистите ни се прибират утре
Още: Равносметката: Волейболистите са героите на Олимпиадата
За да получат 50 000 евро, френските спортисти ще трябва да застанат на самия връх на стълбичката. Япония предоставя по 31 000 евро на златните си медалисти, Мексико - 30 000, Аржентина - 27 000. В Съединените щати атлетите ще получат наред с държавната премия и значителни бонуси от спонсори. Националният олимпийски комитет плаща за златен медал 25 000 долара, което е сравнително малко. Но американците все пак не са за съжаление. За олимпийска победа в борбата например се дава специален медал, а към него и 200 000 долара. А съюзът на колоездачите ще "допълни" олимпийското злато със 100 000 долара.
С най-солидна сума ще си тръгне може би Майкъл Фелпс, който притежава седем рекорда в седем плувни дисциплини. Американският плувен съюз премира олимпийската победа със 75 000 долара. Преди четири години в Пекин 27-годишният шампион успя да се класира на първо място цели осем пъти. Ако и този път постигне същите резултати, ще си сложи в джоба сумата от 490 000 долара.
Източник: Дойче веле