Голям клавирен рецитал на забележителния български пианист Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия "Европейски музикален фестивал" в София. На 30 ноември 2024 г. от 19:30 ч. харизматичният артист ще излезе на сцената на зала "България", за да прикове вниманието на аудиторията със своето пианистично майсторство и възвишена емоция.
Още: Синът на Ваня Костова представя албум с неиздавани нейни песни
Още: На 82 години Пол Маккартни работи по нов солов албум
През последните години Людмил Ангелов гостува редовно на българска сцена за различни проекти с оркестър, но рециталните му изяви, които са негова запазена марка още от първите години на кариера му, са вече рядкост. "Подобен тип програма изисква наистина много сериозна подготовка и поради моята заетост напоследък, имам възможност да правя такъв концерт не повече от веднъж на година. Щастлив съм, че този рецитал се реализира в Европейския музикален фестивал и това вече се превърна в традиция", сподели пианистът в специално интервю за радио "Класик А". Концертът се реализира в партньорство с Полския институт в София и е посветен на 75-годишнината от създаването на института.
Програма на концерта
Още: Подкастът ZVUK: Първата година на алтернативния глас на сцената
Още: Певицата Лизо с откровение: Музиката спаси живота ми
Програмата, която музикантът е избрал, по думите му няма да изненада неговите почитатели. Като световнопризнат интерпретатор на творчеството на Шопен, музиката на великия полски творец ще бъде един от основните акценти на вечерта. Людмил Ангелов ще представи четирите балади от Фредерик Шопен (Балада №1 в сол минор, оп. 23, Балада №2 във фа мажор, оп. 38, Балада №3 в ла бемол мажор, оп. 47, Балада №4 във фа минор, оп. 52). Това са четири самостоятелни и доста различни по характер пиеси, създадени под влиянието на литературните балади на полския поет Адам Мицкевич в периода 1831-1842 година. Те принадлежат към ненадминатите шедьоври на романтичната музика, поставяйки високи технически и интерпретаторски изисквания.
Освен тях в програмата присъства също и Клавирната соната в си минор от Ференц Лист - крупна творба, която със своята сложност и радикално нова концепция за сонатния цикъл предизвиква остри отрицателни реакции при появата си през 1853 година, а днес е призната за една от най-важните композиции за пиано на 19-и век. Малко и красиво допълнение в тази взискателна програма е Хоралният органов прелюд в сол минор от Йохан Себастиан Бах в преработка за пиано от Феручо Бузони.
Още: Ринго Стар и Пол Маккартни изнесоха общ концерт (ВИДЕО)
Още: Пласидо Доминго и Хосе Карерас идват в София по покана на Соня Йончева, билетите са в продажба
Ред на програмата:
Й. С. Бах/Ф. Бузони: Органов хорален прелюд в сол минор
Още: МУЗИКАУТОР и НСОРБ влизат в сътрудничество за лицензиране на общинските музикални събития
Още: Orden Ogan с първи концерт в България на Midalidare Rock in The Wine Valley 2025
Фр. Лист - Соната си минор, S 178
Пауза
Шопен: Балади №1 – 4
24-тото издание на "Европейски музикален фестивал" се организира от "Кантус Фирмус" с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община за 2024 г. Билети за концерта са налични на Ticketsbg.com и на касата на зала "България".
Още: Емануил Иванов и Quarto свирят Брамс & Шостакович на 23 ноември зала "България"
За Людмил Ангелов
Фотограф: Иво Чупетловски за Кантус Фирмус
Роден във Варна, Людмил Ангелов завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров". Негови учители са Виктория Спасова, Людмила Стоянова и изключителният педагог Константин Станкович. Носител е на награди от международните конкурси "Фр. Шопен" (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция).
Популярен на петте континента, Людмил Ангелов е изнасял рецитали, камерни концерти и е бил солист на реномирани оркестри, под палката на световно известни диригенти. Свирил е в престижни зали като Берлинската филхармония, "Музикферайн" и "Щатсопер" във Виена, "Концертгебау" в Амстердам, "Плейел" и "Гаво" в Париж, "Линкълн Център" в Ню-Йорк, "Ла Скала" в Милано, "Алте Опер" във Франкфурт, "Херкулес" в Мюнхен, BOZAR в Брюксел, KKL в Люцерн, Операта в Монте-Карло, Цюрихската опера, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, "Аудиторио Насионал" в Мадрид, залата на Московската консерватория, KBS в Сеул и много други.
Записвал е за фирмите RСА, Gega new, Pentatone, Danacord, Non Profit Music, Toccata Classics, Hyperion, Vela Records, ARIA Classics и Virginia Records. Негов диск с произведения от Шопен е удостоен от Националния Шопенов Институт във Варшава с "Grand Prix du Disque Chopin". През 2016 британската фирма Hyperion издава звукозаписната премиера на Концерт за пиано и оркестър Оп. 3 от Мориц Мошковски, записан от пианиста с Оркестъра на ВВС в Глазгоу.
Още: Българското ефирно радио за класическа музика празнува 30 години с грандиозен концерт на 7 декември
Фотограф: Иво Чупетловски за Кантус Фирмус
Признат като един от големите съвременни интерпретатори на Шопен, Людмил Ангелов е изпълнявал многократно Интеграла на клавирното творчество на този композитор и е чест гост на най-известните Шопенови фестивали, включително фестивала "Шопен и неговата Европа" във Варшава.
Людмил Ангелов е носител на наградата "Аполон Токсофорос" и е член-кореспондент на Кралската Академия на изящните изкуства в Толедо. През 2011 г. е награден от Министерството на културата на Полша с медал "ГЛОРИА АРТИС" за заслуги в популяризирането на полската музика по света, а през 2015 г. е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Преподава като почетен професор в Нов български университет, където ежегодно изнася и голям майсторски клас. Канен е за жури на редица международни конкурси, между които "Фр. Шопен" във Варшава през 2010, 2015 и 2021 г. През 2022 е удостоен със званието Почетен гражданин на София и става носител на най-високото отличие на Министерството на културата, "Златен век – огърлие".