Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"У дома и стените помагат": България приема Балканско по лека атлетика с надежда за много медали (ВИДЕО)

05 февруари 2025, 17:51 часа • 629 прочитания

София ще бъде домакин на Балканския шампионат по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години. Първенството ще се проведе в столичната зала "Фестивална" на 8-ми февруари (събота), а България ще бъде представена от близо 40 атлети. В състезанието ще участват общо 250 атлети от 19 държави. За да разберем повече за домакинството на България на Балканския шампионат, в "Студио Спорт" на Actualno.com ни гостува Антон Бонов от Българска федерация по лека атлетика. 

250 атлети от 19 държави на старт на Балканския шампионат в София 

"Това е най-голямото състезание, което Българска федерация по лека атлетика организира през тази година. Има заявки от 19 страни и над 250 атлети. Нашият отбор е с 37 атлети в индивидуалните дисциплини. С щафетите ставаме с над 40 атлети. В последните години има една много голяма вълна на талантливи български атлети. Това се вижда от медалите, които печелим на световни и европейски първенства при юношите и девойките. Тази вълна за радост се засилва", каза Антон Бонов пред Actualno.com.

Радина Величкова и Християн Касабов атакуват балканските титли в късия спринт

България ще бъде представена от някои от най-изявените ни състезатели, съобщи Бонов. "Европейската шампионка на 100 метра за девойки под 18 г. от миналата година Радина Величкова ще бяга на 60 метра. Християн Касабов, който взе бронзов медал на 110 м с препятствия на Европейското първенство за юноши миналата година, ще бяга на 60 м с препятствия. Той е и балкански шампион от миналата година", каза главният редактор на "Списание АТЛЕТИКА", на чийто сайт има информация за програмата и участието на българите на Балканиадата.

Антон Бонов

Още талантливи атлети сред юношите и девойките на България

"Има и още няколко много талантливи атлети, които са дори под 18 г. Това са Васил Антонов, който подобри рекорда на 400 метра - един много дългогодишен рекорд. Йоан Каменов на 60 метра. Ива Деливерска - също една от най-добрите ни състезателки на препятствия в последните години. Направи рекорди при 18-годишните. И един от най-младите ни таланти, роден през 2009 година - Стилиян Орлинов, който пък подобри 37-годишен рекорд на скок дължина при юношите под 18 г. И още много талантливи състезатели."

Колко медала може да спечели България от Балканиадата в София?

"От няколко години географията на Балканския шампионат излезе извън географията на Балканите. Това са 22 държави, от които 19 ще участват. Ние стоим сравнително добре, но има суперсили като Украйна, която е член на Балканската асоциация. Турция, Румъния и Сърбия също са силни. Ние също сме в челото на балканските нации. Като домакини се надявам, че ще спечелим много медали, защото у дома и стените помагат. Надявам се на 8 февруари залата да бъде пълна. Надявам се да вземем минимум 5-6 медала с 2-3 балкански титли", заяви Бонов.

Ива Деливерска

Българската атлетика се готви за още силни участия на международната сцена

Освен Балканския шампионат, българската атлетика се готви и за достойно участие на европейските първенства под 23 г. и под 20 г., където вече имаме покрити нормативи. "През лятото предстоят два големи европейски шампионата - за юноши и девойки под 23 г. и под 20 г. Имаме вече покрити 4-5 норматива за юношите под 20 г. само от тази зима, като очакваме да имаме около 20 покрити норматива до лятото - рекорден брой. Рекорден брой участници имахме и на изминалите Национални шампионати, като при 14-годишните имаше около 400 деца. При под 20-годишните имахме над 600 участници, а при под 18-годишните имахме над 700 състезатели. Освен рекордите, имаме и масовост от цялата страна. Имаме нови клубове, които участват с подготвени деца. Като масовост сме доволни, има добри резултати и рекорди, но има и накъде да се развиваме в някои дисциплини", каза Антон Бонов.

Водещите ни атлети гледат към Европейското в зала и Световното в зала

"След Балканския шампионат идва Националният шампионат под 16 г., където също очакваме 500-600 деца. След това идва Националният шампионат за мъже и жени на 22-23 февруари. Преди него има и Балкански шампионат за мъже и жени. През март месец има два големи шампионата за мъже и жени: Европейско първенство в зала в Холандия и Световно първенство в зала в Китай. За тези шампионати се готвят усилено най-добрите ни атлети като Божидар Саръбоюков, Пламена Миткова, Тихомир Иванов. Влизащите при мъжете Христо Илиев и Никола Караманолов също си поставиха лични рекорди на 60 метра."

Пламена Миткова

България има атлет на световно ниво: Божидар Саръбоюков

"Божидар Саръбоюков направи три състезания над 8 метра от началото на сезона. Имаме атлет на световно ниво. Той показа големите си възможности още 2022-ра, когато стана втори на Световното за юноши на скок височина в Колумбия. През 2023-та направи уникално състезание на Европейското първенство за юноши в Йерусалим с резултат от 8.22. За съжаление миналата година той реши да смени техниката си в стремеж да увеличи метража и да стане може би най-добрият в света. Новата техника обаче не му пасна и той се върна към старата си техника тази година - и се видя, че с нея постига резултати", коментира Антон Бонов.

Божидар Саръбоюков

Колко български атлети могат да се класират за Европейското и Световното в зала?

"На Европейското в зала целта ще бъде да пласираме около 5-6 състезатели, а на Световното в зала - около 3-4. Пламена, Тихомир, Божидар, ще видим и при другите скокове и при спринтьорите как ще се развият нещата. Националната ни рекордьорка на маратон Милица Мирчева се възстановява от контузия, Иво Балабанов също. Маринела Нинева се намира в добра форма. В средата на март започва и сезонът на "Рън България". За пръв път ще се проведе и Национален шампионат по шосейни бягания - в Созопол, 22-23 март. 1 миля, 5 километра и 10 километра, както и допълнителна дистанция на полумаратон."

Милица Мирчева

Кога България отново ще жъне големи успехи в средните и дългите бягания?

България показва силни резултати в скоковете, но в последните години отстъпва в бяганията на средни и дълги разстояния. "За мен има потенциал да гоним успехи и в средните и дългите бягания. На Балканския шампионат имаме две девойки, които ще бягат на 3000 метра - Памела Ени и Аника Атанасова. Те са специализирани в стипълчейза и на открито ще бъдат по-силни. Имаме и талант на 800 метра - Димитър Панделиев, който бяга 1:51 мин., като той е с потенциал за класиране на европейско първенство. Павел Здравков също се представя много добре - висок, надарен, за 3000 стипълчейз през лятото също. Бяга 8:44 на 3000 метра в зала още в юношеска възраст. Иво Балабанов, Милица Мирчева, Маринела Нинева, Девора Аврамова също могат да гонят успехи. Има потенциал, работи се, но и това са и най-трудните дисциплини - изисква се много продължителност и труд, за да постигнеш успехи", смята Бонов.

Димитър Панделиев

"България има потенциал за медал от голям форум"

"Аз като оптимист искам да кажа, че имаме потенциал за медал от голям форум през 2025-а. С тези резултати, които показват Божидар и Пламена най-вече, както и Александра Начева, която се възстановява от контузия, но бе на косъм от медал. Габриела Петрова също е опитна състезателка с успехи. С този потенциал си мисля, че може и да спечелим някое призово класиране на тези най-големи форуми", заяви още Антон Бонов пред нашата медия.

Цялото интервю с Антон Бонов в "Студио Спорт" на Actualno гледайте във видеото:

Четете и рубриката ни "Бегачите", посветена на най-интересните събития от света на бягането!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес