"Пас към миналото" е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.
В средата на 60-те години на ХХ век ЦСКА отстъпва на Левски в голямото футболно съперничество. Три години поред "червените" не успяват да спечелят титлата, като дори изпадат до срамното 11-о място. През сезон 1965/66 обаче ЦСКА успява да се върне на върха, макар и със сериозна помощ от "съдбата", която по това време се определя от ЦК на БКП.
Не е тайна, че по това време отборът на войската се ползва с протекции от партията. Дългата ръка на БКП прозира именно през сезон 1965/66, когато скандален административен гаф поставя Левски в невиждана ситуация - да няма резерви във Вечното дерби и да трябва да разчита на вратар като полеви играч.
Как ЦСКА обръща битката за титлата с Левски през сезон 1965/66
През март 1966 г. Левски е убедителен лидер в първенството, като е преследван от Славия. На този етап от сезона никой не счита, че ЦСКА може да се намеси в битката за титлата. През следващия месец обаче "сини" и "червени" трябва да изиграят два мача помежду си в рамките на 18 дни. А този на 28 април 1966 г. остава паметен в родния футболен фолклор.
На тази дата се случва и "случаен" административен гаф - Левски остава със само две записани резерви за Вечното дерби. И това са нападателят Симеон Николов и стражът Борис Александров. Първият се появява в игра още в 15-ата минута. На пейката остава само резервният вратар. А в 55-ата минута той също влиза на терена, но заменяйки Александър Костов, който се контузва.
"Сините" остават без записани резерви във Вечното дерби
Борис Александров застава под рамките на вратата на Левски, докато титулярният страж Бисер Михайлов преминава в защитната линия. В продължение на повече от половин час той трябва да играе на нетрадиционната позиция. ЦСКА печели мача с убедителното 3:0 и успява да скъси изоставането си до върха в класирането.
В следващите кръгове се случват и още няколко странни събития, за да може да се обърне развоят на битката за титлата. Първо Марек Дупница се хвърля на живот и смърт в двубоя си срещу Левски: кракът на Георги Соколов е счупен на три места, а "сините" губят нови ценни точки след равенство 2:2.
След това пък ЦСКА прави обрат срещу Марек от 0:2 до 3:2, докато Левски пада срещу Черно море. Двубоят на "червените" в Дупница е прелюбопитен: треньорът им умишлено забавя началото на двубоя, за да може да започне след този на Левски. Треньорът на Марек Димитър Миланов – Пижо пък не е на резервната скамейка, защото бил червена легенда...
Нареждане да паднеш от отбора на войската
В последния кръг ЦСКА бие Черно море, а този мач също оставя любопитни истории за футболния фолклор. Треньорът на варненци влязъл в съблекалнята преди мача и казал на играчите си, че трябва да паднат с един гол. Такова било "нареждането". Гостите от Варна обаче набързо допуснали три гола. След това ЦСКА получил дузпа, а при нея вратарят Симо Нинов питал Иван Василев къде ще стреля, за да се хвърли в другия ъгъл.
В тези истории вероятно има и доза митологизъм. Но пък този митологизъм се ражда и от невероятно навързаните случайни събития около обрата в битката за титлата през сезон 1965/66 - от административния гаф с Левски, оставил "сините" без резерви в дербито срещу ЦСКА, та чак до "нареждането" до Черно море да падне с един гол разлика срещу "червените". И това е само една малка част от богатия фолклор на българския футбол...
Автор: Стефан Йорданов
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА "ПАС КЪМ МИНАЛОТО": Кървавият гол на Гонзо и пропускът на Бербатов
*Очаквайте статии от рубриката "Пас към миналото" всеки понеделник от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg