От Международният олимпийски комитет (МОК) излязоха с официална позиция да защитят решението си двете дисквалифицирани от ИБА боксьорки да се състезават на Олимпийските игри в Париж, въпреки продължаващия спор за пола им. Алжирката Имане Хелиф, която разплака вчерашната си опонентка Анджела Карини само за 46 секунди, и двойната световна шампионка от Тайван Ю-Тин Лин, която ще излезе на ринга днес, получиха разрешение да се състезават на Игрите във френската столица. Победата на Хелиф обаче предизвика още по-голям натиск върху МОК заради взетото решение.
Още: Куп държави с апетити към наши щангисти, България рискува да ги загуби без трансферна такса
Още: Люис Хамилтън: Винаги ми е било мечта да се състезавам за Ферари
МОК защитава дисквалифицираните от ИБА боксьорки
Двете състезателки бяха дисквалифицирани на Световното първенство през изминалата 2023 година с основанието, че не изпълняват правилата на Международната боксова асоциация (ИБА), които не позволяват на спортисти с мъжки XY хромозоми да участват в състезания за жени. Но ИБА бе изключена от структурите на МОК през миналата година поради проблеми с управлението и финансите, а олимпийският орган администрира турнира по бокс във френската столица.
От МОК заявиха, че решението на ИБА да дисквалифицира боксьорките било произвол: "Тези две спортистки бяха жертви на внезапно и произволно решение на ИБА. Към края на Световното първенство през 2023-а те внезапно бяха дисквалифицирани без надлежен процес. Според протокола от ИБА, достъпен на уебсайта им, това решение първоначално е взето единствено от генералния секретар и главен изпълнителен директор."
Още: Въпреки растящите загуби: Спортното министерство запази шефовете на държавно дружество
Още: "Спаси София": ГЕРБ откраднаха маратона на София! (ВИДЕО)
"Сегашната агресия срещу тези спортисти се основава изцяло на това произволно решение, което беше взето без никаква подходяща процедура – особено като се има предвид, че те са се състезавали в турнири от най-високо ниво в продължение на много години. МОК е натъжен от малтретирането, на което боксьорките са подложени в момента. Всеки има право да практикува спорт без дискриминация", се пише още в изявлението.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спорен ход на Георги Глушков на изпроводяк - остави родна федерация без лиценз
МОК също заяви, че правилата за допустимост се основават на тези от предишната Олимпиада в Токио през 2021 година и не могат да бъдат променяни по време на състезание.
Българската позиция - против тази на МОК
Още вчера, 1 август, Българският олимпийски комитет (БОК), изрази несъгласие с участието на Хелиф и Лин на Олимпиадата в Париж.
Според съобщението, генералният секретар на БОК Белчо Горанов и главният лекар на олимпийската ни делегация д-р Стефан Стругаров се срещнали още на 27 юли с проф. д-р Роалд Бар, председател на Групата за Париж 2024 на Медицинската и научната комисия на МОК. На срещата била и д-р Джейн Торнтон, която е назначена за новия научен и медицински директор на МОК. Д-р Бар обяснил, че Хелиф и Лин са допуснати до олимпийските игри, спазвайки всички правила и отговаряйки на всички критерии, както и че МОК няма практика и няма да провежда тестове за полова принадлежност щом в паспорта пише пол "женски". От своя страна БОК заяви, че иска да подаде официална жалба по случая, на което д-р Бар отговори, че такава жалба няма да бъде уважена, но ако все пак се настоява за това, то тя трябва да се адресира до МОК - нещо, което БОК възнамерява да направи.
"На въпросната среща БОК отново изрази несъгласие с участието на въпросните двама спортисти в олимпийския турнир на Игрите в Париж при жените и изказа тревогата си от евентуалните негативни последствия при липса на реакция. Твърдо сме решени да отстояваме правата не само на българските, но на всички състезателки, които ще бъдат потенциално ощетени от участието на представители на другия пол в надпреварите на жените. Наред с това, изразяваме своето притеснение за здравето на състезателките, тъй като е научно доказано, че ударите на мъжете са много по-силни от тези на жените и могат да доведат до тежки наранявания и трайни травми.
Българският олимпийски комитет се надява това становище да доведе до реакция от отговарящите за организацията и коректното провеждане на боксовия турнир на олимпийските Игри в Париж", се казва в официалната позиция на БОК.
ОЩЕ: Българският олимпийски комитет с позиция срещу боксьорките-мъже на Олимпиадата