България опознава още един спорт - с международен турнир по лакрос в София

10 юли 2019, 11:43 часа • 21657 | прочитания

Само след няколко дни в България ще се проведе международно състезание по един малко известен спорт у нас – лакрос.

Още: "Абсолютна глупост!": Обвиниха Станка Златева в лъжа за натурализиран състезател (ВИДЕО)

Още: Прекрасно! Медал за България от Европейското първенство по джудо (СНИМКИ)

В състезанието ще участват 5 отбора, а българският представител е „Български ханове“. Надпреварата ще се проведе от 12-ти до 14-ти юли, на игрищата на „Бароко Спорт“, до зала „Бонсист“ в София. Регламентът ѝ е следният – отборите играят в групова фаза, на принципа на всеки срещу всеки. Отпада последният, а другите отиват на полуфинали, като първият в класирането се изправя срещу четвъртия, а вторият играе с третия. В неделя се играят мачовете за 3-4 място, както и големият финал.

Най-популярната версия е, че лакросът е измислен от индианското племе ирокези и е служил като подготовка на войните за битка. Има научни доказателства, че древната версия на този спорт е била много разпространена в Канада. В съвременния си вариант той има различни разновидности, но най-популярната е тази, в която отборите са от по 10 души – вратар, трима защитници, трима полузащитници и трима нападатели. Всички те са „въоръжени“ с т. нар. лакрос стикове – пръчки, завършващи с приспособление с кръгла мрежа, с което може да бъде хваната топката, с която се играе. Целта е да се вкара гол в противниковата врата – като на футбол.

Още: Стар познайник на Кобрата застава на пътя на мегасблъсъка между Усик и Дюбоа

Още: Легенда на Формула 1 "пенсионира" Люис Хамилтън след 2 месеца във Ферари

Играе се четири полувремена, всяко по 15 минути. Игрището прилича леко на футболно, но има строго разделени зони – дефанзивна и офанзивна, като в дефанзивната задължително стоят четирима играчи, а в офанзивната има трима. Няма значение кои играчи поемат защитата и атаката, но разделението на нападатели, защитници и полузащитници се спазва. Има и правило за засада, ако не спазваш ограничението за нападатели – най-много шестима, докато защитаващият се отбор има де факто шестима защитници плюс вратар. Отделно се свирят и нарушения – лични, или дори дузпа, например за неправомерен бодичек, или непозволен опит да бъде спрян противник със стик. Това не значи, че физическите сблъсъци са забранени – въпросът е в ограничението. Интересен момент е и този, при който бъде отправен неточен изстрел към вратата – тогава топката се дава на отбора, който има състезател в най-голяма близост до мястото, където е паднала.

Има версия на лакроса и в която отборите са от по 5 души всеки, плюс вратар. Тази версия много наподобява хокея и за пръв път се появява в Канада през 30-те години на миналия век. При нея, вратарите са доста по-добре защитени, с по-сериозни протектори – както в хокея. Има и времево ограничение на възможността за атака – до 30 секунди трябва да има изстрел към противниковата врата, подобно на баскетбола. Тук бодичекът е доста по-разпространен прийом и не се наказва от съдиите. Няма и засади.

Женският лакрос пък е свъсем различен - там де факто няма нужда от допълнителна екипировка извън стиковете, защото всякакъв физически контакт е забранен.

Още: Огромна трагедия: Голяма надежда в ските почина по време на тренировка

Още: "Пресича неправилно, затова го предупредих да внимава": Плувецът Антъни Иванов за спора с Георги Аврамчев

Началото на лакроса в България

През декември 2006 година успешно се регистрира Българската федерация по лакрос - от Николай Чолаков и най-бързият спорт на два крака вече е факт в България.

През юни 2007 година, в София пристига отборът на „Виена Монархс” и провежда успешно лагер за развитие на спорта. Година по-късно, през май, новосъздадения отбор "Български ханове" взима участие на първия си международен турнир – "Австрия Лакрос Опен". А през юни 2008 година в България пристига едно от големите имена в световния Лакрос – Джак Кели, за да проведе лагер за развитие на спорта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес