Над 15 хиляди ученици са отпаднали от системата на образованието през миналата година. Причините за ранното напускане на училището са основно етнически, икономически и несправяне с учебния материал, обясняват експерти от Икономическия и социален съвет. Те предлагат мерки за справяне с този проблем, който намалява сериозно шансовете за реализация на пазара на труда на младите хора с основно и по-ниско образование, предаде Стандарт Нюз.
У нас 14% от младите хора между 20 и 24 години са с основно и с по-ниско образование, като едва една четвърт от тях са намерили работа на пазара на труда. В България една трета от рано напускащите училище прекъсват образованието си между първи и осми клас.
В Европа повече от напусналите училище са момчета, а у нас все повече момичета се отказват от образование. Причините са етнически ранни бракове и ранни раждания.
В първия срок на тази година са напуснали училище 400 ученици, но равносметката ще се направи окончателно в края на учебната година. 150 отличници над 16 години са се отказали от образование, защото родителите нямат пари да плащат пътните и дневните им разходи.
Мерките, които Икономическият и социален съвет предлага да бъдат обсъдени, включват даването на втори шанс за професионално образование, увеличаване на ученическите стипендии, неактуализирани от 1996 година, както и санкции за родителите, които спират децата си от училище, предаде БНР. От съвета препоръчват и създаването на електронен регистър за образователния статус на българските граждани.
Редактор: Десислава Ушатова