Проблем с вещите лица, лавина от дела срещу пияни шофьори и ефективни присъди за тях и все по-малко разрешения за използване на СРС - на това акцентира председателят на Окръжния съд в Кърджали Георги Милушев днес, предаде БГНЕС.
„В нашия съдебен район въпросът с вещите лица продължава да стои много зле, отказват ни, най-често нямаме лекари, които да ползваме като вещи лица в делата. Особено трудно се намират кардиолози, в момента търсим такъв специалист от Стара Загора. Местните отказват, а причината не е в заплащането, напротив, според нас тя е комплексна. Чакането в съдебните зали, особено когато има насрочени по няколко дела, отказва местните специалисти, повечето от които си имат частни кабинети и предпочитат да поработят през това време“, коментира магистратът.
Архитекти, счетоводители, строителни инженери оказват съдействие, ангажират се със съдебните експертизи, рядко отказват, допълни той. Според него обаче и новият Закон за вещите лица, който в момента се подготвя, няма да реши проблема. „Всеки нов министър на правосъдието прави свои закони, негови проекти, но не зная каква е визията на настоящия за закона за вещите лица, преводачите и тълковниците, нямам представа. Идентичен е проблемът и със съдебните заседатели. Всички чакаме този закон, който ще реши проблема и с вещите лица, и с тълковниците“, посочи още Милушев.
През миналата година в Кърджалийския съдебен район са образувани 4 522 дела. Свършените в Окръжния съд представляват 82,53 %, в тримесечен срок – 87,97 %. Това е един много добър показател за работата на съдиите в окръжната инстанция, а в районните съдилища показателите са още по-добри, подчерта Милушев. Той посочи, че най-голям дял от разгледаните първоинстанционни наказателни дела се пада на тези по общо-опасните престъпления – шофиране след употреба на алкохол и без свидетелство за правоуправление. Зачестяват случаите на водачи на волана след отнемане на книжката заради нарушения. След тях се нареждат делата заради кражби, те са 5 пъти по-малко и това е тенденция през последните години. През 2015 г. в съдебния район няма разгледани дела от значим обществен интерес или такива, свързани с публични личности като общински съветници, прокурори, съдии, кметове, началници на агенции, министри, депутати.
Броят на издадените разрешения за СРС намалява спрямо 2014 г. с над 30 %, допустимото им използване е 2 месеца, но при важни обстоятелства периодът може да се удължи и до 6 месеца.