Необходимо е да гласуваме задължително. Такова мнение изказа водачът на евролистата на АБВ Ивайло Калфин по време на среща – дискусия с граждани на Стара Загора.
Още: Въпреки скандалите: Левски с категорична победа срещу Ботев Враца (ВИДЕО)
Още: Психотест и тест за наркотици за депутатите - една крачка до реалност
Той е категоричен, че гласуването трябва да бъде задължително – след като си част от държавата, трябва да гласуваш, обясни евродепутатът. Според Ивайло Калфин в момента избирателната система е такава, че дава възможност политическото статукво да се поддържа от икономически интереси. А поддържниците на статуквото нямат интерес от масово гласуване.
Няколко промени са необходими в избирателната система – задължително гласуване, електронно гласуване смяна на избирателната система, свързана с мажоритарния избор на депутатите – поне половината от тях да бъдат мажоритарно избрани, трябва да бъде подложен на дискусия и броят на депутатите и намаляването на партийните субсидии, категоричен е Ивайло Калфин.
На поставен въпрос за въвеждане на образователен ценз за гласуване Калфин обясни, че е против ограничаването на правата на когото и да било в Европа и на какъвто и да е принцип.
Още: Бареков стиснал зъби, за да се предложи на Борисов
Още: Добре, че нямам снимка с Пеевски, облекчено въздъхна Близнашки
Калфин засегна и друга интересна тема - по-тясната ни европейска финансова интеграция. България трябва да участва в Европейския банков съюз. Нашият банков сектор не е независим, 80% от банките са от еврозоната, посочи Калфин.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Москов обеща да не вдига здравните вноски
Още: Първа оценка на министъра на отбраната: Армията губи 2,5 млн. лева годишно
Новоизграждащият се банков съюз в Европа въвежда общ надзор, общ фонд за преструктуриране на банки и това, което следва – общ гаранционен фонд, обясни евродепутатът. Много е важно какво решение ще вземе България по въпроса дали участва или не участва в този съюз. „Искаме ли ние да сме съпричастни – това означава да правим вноски в тези фондове, това обаче означава да бъдем защитени, ако български банки пострадат”, допълни Калфин.
В интерес на България е да участва в банковия съюз на Европа. „Централната банка обаче не иска да чуе за това. Тя казва – ние сме стабилни, не ни закачайте. Според мен е грешка стратегически България да не участва. Но ето една тема, която трябва да се обсъжда на европейски избори”, заключи Ивайло Калфин.