На 6 юни 2023 г. бе взривена стената на язовир "Каховка". Милиони тонове вода наводниха Херсонска област. Мощният поток помита всичко по пътя си, според експерти най-страшното е наводнението в градовете и селата, където нивото на водата достига до 5 метра, т.е. водата не просто се разлива, а отмива всичко по пътя си - дворовете, животните. Възможно да има радиоактивни вещества в дънните отлагания на Каховския язовир, попаднали там след аварията в Чернобил.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Ако потокът стигне до Черно море, възможно ли е радиоактивно замърсяване? Какъв ще бъде ударът върху екосистемата? В Студио Actualno поканихме Борислав Сандов, бивш министър на околната среда и водите, съучредител е на партия "Зелено движение".
"Все още не сме наясно с последствията. Няколко дни след инцидента се очаква повишаване на нивата на водата, заливните тераси ще бъдат пълни с вода. За съжаление точно този район е във военната зона, което значи че нормалният начин за провеждане на мониторинг на околната среда не съществува. Така че очакваме по-скоро тогава, когато водите влезнат в екваторията на Черно море и стигнат до териториални води на Румъния и България, ние да изследваме дали има такова замърсяване, но можем да предполагаме", заяви Сандов.
Той определи случилото се като терористичен акт с огромни мащаби:
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
"Президентът Зеленски го нарече екоцид, това е екоцид - вид геноцид, който има по-голямо въздействие на околната среда и към човека. За мен това е опит да се спре и да се забави контранастъплението, но цената, която се плаща от жителите на окупираните райони е огромна. Южният бряг, тъй като е по-ниско, ще бъде по-засегнат. Със сигурност и северните брегове - Херсон, други градове, които са в района, не знам дали ще издържат мостовете".
Kakhovka Hydroelectric Power Plant now. pic.twitter.com/J1z5yPdAmI
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
— NEXTA (@nexta_tv) June 8, 2023
Бившият министър на околната среда и водите обясни, че язовир "Каховка" е с обем 18 млрд. куб. м. (18 куб. километра), а за сравнение най-големият язовир в България - "Искър" е с обем 660 млн. куб. метра.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
"Разликата е, че "Каховка" се разпространява на много по-голяма територия, не е в планински район, както е яз. "Искър". Освен водата, която ще причини щети и жертви, въпросът е и съдържанието на водата. Когато се разруши стена, това означава, че дънни насипи, отложени почти 70 години вещества, които не са разтворими, ще попаднат във водата, което представлява и заплаха за нас като черноморска държава... Трябва да се притесняваме не за количеството, а за качеството на водата, която ще се влее в Черно море", каза още Сандов.
Той поясни, че голям брой селскостопански животни ще бъдат удавени, а разлагането на телата им също има значение за екологията на Черно море. По думите му е възможно да има складове с материали, стари пестициди, които се съхраняват там, което също е заплаха.
ОЩЕ: Ще се отрази ли разливът от язовир "Каховка" на българското Черноморие
"Тази варварска терористична дейност, която се извършва там, е поредното доказателство, че ние трябва да направим всичко възможно тази война да бъде прекратена и в Европа да се настани обратно мира. Това е основната цел и трябва да се използват всички средства, за да бъда подкрепена Украйна, включително и във възстановяването", заяви бившият министър.