Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Трябва да говори само истината": Бившият здравен министър се готви да съди служебния (ВИДЕО)

16 януари 2023, 16:05 часа • 11269 прочитания

Темата с недостига на лекарства бе насочена и към бившия министър на здравеопазването проф. Асена Сербезова с упрек от настоящия министър, че е намалила следените лекарства от 400 до 60. Тя гостува в Студио Actualno и отговори на наши въпроси. Пред камерата ни тя обяви, че ще съди Асен Меджидиев за неговите обвинения.

Още: Бракували сме ваксини за COVID-19 за над 145 млн. лв.

Още: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ

Как приемате тези обвинения, този упрек?

Не ги приемам сериозно. Първо искам да кажа, че това е една манипулация и внасяне на невярна информация, че са наблюдавани преди 400, а сега 60 лекарства. Винаги са били наблюдавани около 4 000. Това са лекарствените продукти в Позитивния лекарствен списък, т. е. промяната на формулата не променя броя на наблюдаваните лекарствени продукти. Много е лесно да се хвърли вината върху предшественика.

Ще заведете ли дело срещу министър Меджидиев?

Още: В света на клетката: Големите постижения за РНК и белтъците през погледа на проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)

Още: Българка е с малария след почивка в Занзибар

Проучвам в момента тази възможност и ще ви кажа защо. Хората, които заемат този пост, трябва да знаят, че всяка една дума, която излиза от устата им, трябва да бъдат в състояние да я докажат и от устата им трябва да излиза само истината. Що се отнася до здраве, точно за това смятам да проуча възможностите за гражданско дело.

Какво е искал да каже министърът?

Дали е объркал терминологията или му е неясна, това не мога да ви кажа, но всъщност става въпрос за наблюдавани и съответно забранени. Винаги са били наблюдавани 4 000, а всъщност в забранителния списък се намаляват продуктите поради това, че вече се прилага законосъобразна формула. Формулата по закон за лекарствените продукти в хуманната медицина, т. е. няма формула на Сербезов, няма формула на Меджидиев. Когато аз разпоредих одит на системата, СЕСПА (Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствените продукти), възложих този одит на колеги от Министерство на здравеопазването и разбира се, на колеги от Информационно обслужване, тъй като считам, че именно професионалистите трябва да се занимават с това да проверят дали системата работи така, както е заложена. Преди това имахме няколко сигнала, официални и неформални, за това, че системата не работи както би следвало и нейните функционалности са нарушени. За да имаме една пълна картинка на това какво се случва с лекарствата в България, всички, които са задължени, трябва да подават информация и тази информация трябва да е коректна. Затова има и специални разпоредби в закона, доколкото ми е известно, до този момент няма субекти, които са глобени за това, че са подали невярна непълна информация или не са подали такава.

Нормална практика във всички държави, е когато има някаква система, някаква база данни, която е започнала да работи, да се провери как функционира, т.е. дали целта, която е създадена в практиката, се реализира. Това направих аз. Получих и един доклад 82 страници от Информационно обслужване, който е изключително сериозен. Така той съдържа много изводи по отношение на функционирането на системата. Едно от нещата е това, че формулата, която беше установена, не е в съответствие със Закона за лекарствените продукти и хуманната медицина. И разбира се, когато се установи такова нещо - аз като министър на здравеопазването съм длъжна да я приведа обратно в закона. Дали това е довело до намаляване на продуктите в забранителния списък? Разбира се, че е довело до намаляване на продуктите в забранителния списък, но това не е довело до намаляване на наблюдаваните продукти, т. е. държавата продължава да наблюдава същите 4 000 продукта, които са в Позитивния лекарствен списък, но вече прилага формулата по закон и се оказва, че в предишния списък е имало много продукти, за които не е имало недостиг.

Още: След 5 години може да стане трагично: Д-р Николай Брънзалов обяви кои градове може да останат без лични лекари

Още: Колко ни струва липсата на имунизация? Говори д-р Гергана Николова

Т.е. Тврърденията на д-р Меджидиев би следвало да се докажат чрез един внимателен анализ, за да се види дали недостигът е заради износ. Между другото, мога да ви прочета от един анализ, който е правен върху 1856 сигнала за недостиг на лекарствени продукти, каква е била причината за недостига им. В голяма част от сигналите причината за недостига не е паралелния износ. В 21% от сигналите се оказва, че се касае за лекарства, които не са регистрирани у нас т.е. те не са разрешени за употреба или лекарствата са били с заличено разрешение за употреба. По някакъв начин лекарите трябва да получават информация, да не преписват лекарствени продукти, които ги няма. В 24% от случаите тези сигнали са поради трайно преустановен внос, за който има уведомление.

В основата на проблема стои това, че ние не стимулираме медицинските специалисти да предписват генерично, тъй като от едно лекарствено вещество може да има 10-ина 15 търговски наименования. За това трябва една кампания към медицинските специлисти и към хората, за да бъдат те спокойни, да им бъде обяснено какво означава генерична замяна.

Защо Асена Сербезова съди прокуратурата - вижте във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес