Поредна пътна катастрофа с фатален край – 24-годишен мъж от Лясковец помете колата на легендарния футболен треньор Ферарио Спасов на 11 ноември и отне живота му на пътя София-Варна, в района на село Шереметя. Водачът е карал с около 150 км/ч, а преди това се е хвалил във Facebook как вдига дори до 260. Изненадващо, той бе пуснат на свобода с най-леката мярка – „подписка".
Още: ЕС пред опасност от разпад, ако не отговори разумно на Тръмп: Прогноза на Кузман Илиев (ВИДЕО)
Може ли да се сложи край на войната на пътя, как да спрем най-рисковите шофьори и какви полезни практики можем да внедрим от чужбина? Отговорите на тези въпроси даде в Студио Actualno Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП).
Как допускаме да има хора над закона?
Според нея държавата не предприема никакви конкретни действия - "тук-там някоя НПО, но нито имаме силите, нито средствата да направим нещо".
"Например при катастрофата край Велико Търново, на Шереметя, автомобилът (на извършителя на убийството - бел. ред.) е бил сравнително нов, би трябвало да има система за предотвратяване на този тип удар, но дали е била изключена, ние няма как да знаем. Това е пореден случай, който наподобява случая с Милен Цветков. Грубо нарушаване на закона, едно безпардонно поведение на човек, който смята, че е над закона. Като общество трябва да си дадем сметка как има хора, които могат да нарушават всякакви правила и закони и да го считат за нещо нормално, даже да не изпитват капчица вина, когато убият някого на пътя", каза Русинова и допълни, че вижда също слабост в правораздавателната система.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Още: Делото за смъртта на Ферарио Спасов отива в Ловеч
Рецептата - пример от Европа и САЩ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Идеята шофьорите с под две години стаж да не сядат зад волана нощем, според нея е добра, но "въпросът е как да възпрем тези хора след две години". "Трябва да се мисли в друга посока – по-високи данъци за мощните автомобили, на тези млади хора да им дадем шанс някъде да си изразходват адреналина. В повечето държави от ЕС има т.нар. полигони, но не като тези от 60-те на миналия век, а полигони, на които се симулира дъжд, сняг, заледен участък", добави Диана Русинова.
Според нея е нужен и ефективен отдел в МВР, който да се занимава с "дрифтаджиите". "Всички са във Facebook - да ги разследват, да ги установяват, да направим програма за превенция", предлага тя.
Още: "С кръпки в закона не се бори войната по пътищата": Диана Русинова пред Студио Actualno (ВИДЕО)
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
И даде пример от САЩ, където общините имат цели отдели и работят сериозно с НПО-та, като всяка година се установяват такива нарушители и им се оказва психологическа помощ. "Не трябва да има вражда между институциите и НПО, напротив – трябва да работим заедно, защото иначе влизаме в една безсмислена война, която увеличава войната по пътищата", констатира Диана Русинова от ЕЦТП.
Гледайте още от разговора във видеото: