Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Силвия Стоянова: Има университети в чужбина, които специално търсят български студенти

03 юни 2016, 10:33 часа • 7815 прочитания

Какви са възможностите за придобиване на висше образование в чужбина обяснява Силвия Стоянова, координатор висше образование в агенция ЕДЛАНТА, която предлага  езикови курсове, средно образование и висше образование в чужбина. Кои са основните моменти при кандидатстването и самото образование зад граница обяснява г-жа Стоянова в интервю за Actualno.com.

Може ли да се каже се наблюдава повишен интерес на българските ученици към висшето образование в чужбина?

Да, има растеж, много по-голям става броя на студентите, които искат да получат висше образование в чужбина, най-вече в Европа. Водеща до момента е Великобритания, следвана от Германия. Засилва се интересът към Холандия, Дания и някои други страни като Италия.

На какво се дължи този повишен интерес към образованието в чужбина?

Образованието в чужбина предлага една различна среда, една отлична среда , където те ще се запознаят с хора от цял свят. Привличат и отличните бази на университетите. Учебните заведения в чужбина непрекъснато инвестират в най-новото, което се предлага на пазара. Обновяват сградите си, техниката и всичко, което се използва за обучението на студентите. Голяма част от преподавателите имат практически опит в сферата, в която преподават. Освен това образованието в чужбина изгражда характер. Студените стават по-самостоятелни, учат чужди езици.

Какъв е отзвукът за образованието, което са получили българските ученици у нас?

Да, доволни са. Дори има университети, които специално търсят български студенти. У нас е много високо нивото в обучението по математика и физика. Това важи за такива специалности като компютърни науки и икономика. Тъй като учениците ни имат доста натоварена програма. Българските студенти имат добра академична подготовка. Друга нашумяла сфера е тази на изкуството. Много талантливи деца има в България, особено в сферата на музиката. Повишен е интересът към архитектурата и графичния дизайн, музикално продуценство, танците, балет , хореография. В тази област най-голям е интересът към Великобритания и Италия.

Кои са най-търсените специалности?

През последните години са компютърните науки и инженерните специалности. Бизнес и икономика остават на заден план.

Достъпно ли е висшето образовани в чужбина?

Да, може да бъде достъпно, но има начална инвестиция, за която са необходими спестявания. Съветвам родителите да започнат да се подготвят за кандидатстване в чужбина две години по-рано. Един от съветите, които даваме на нашите кандидат-студентите е да работят през лятото преди кандидатстването. Много страни предлагат студентски заеми, които са с преференциални условия. Има и безплатно образование, но понякога в тези случаи издръжката е по-висока. Някои университети в Англия предлагат стипендии за ниски доходи или за висок успех. Освен това студентите в чужбина имат и възможност за почасова работа. Някои университети дори помагат за намирането на работа.

Трябва ли държавата да подпомага младите да придобиват образование зад граница?

Вярвам, че трябва да има подкрепа. Има страни, които инвестират в това учениците им да учат в чужбина и после да се върнат и да приложат наученото.

Има ли проблем с българските дипломи за средно образование в чужбина?

Българските дипломи на гимназиално ниво са признати в цял свят.

 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес