България не трябва да се притеснява от руска военна заплаха, защото е под ядрения чадър на НАТО. Но страната ни трябва да разчупи т.нар. малтийски консенсус - устната договорка между Джордж Буш-старши и Михаил Горбачов, с която САЩ и Русия си поделят влиянието у нас в съотношение 50:50.
Още: "Тандемът Борисов-Пеевски си остави вратичка за избор на Сарафов за главен прокурор" (ВИДЕО)
Това каза в Студио Actualno гл. ас. д-р Искрен Иванов от Катедра "Политология" в СУ "Климент Охридски", чиято научна област обхваща международна сигурност и управление на конфликти.
Какви са детайлите от малтийската договорка?
България е важна за Москва, защото остава единствен възможен път за руския газ към Европа. Именно това е залегнало в консенсуса от Малта от 1989 г., в който София и Букурещ са комплект - в Румъния действа същото съотношение 50:50 между САЩ и Русия, каза д-р Иванов.
"Военно, политически, стратегически ние бяхме обвързани със Запада, но енергийно и културно продължихме да развиваме своите отношения с Руската федерация. България и Румъния бяха в комплект за влизане в ЕС и НАТО, а Европа беше "окей" с това тук да има руско влияние – да тече газ през България и Румъния", посочи той.
Още: Натиск от ДАНС заради разкрития за "Чирен": Говори уволненият одитор на "Булгартрансгаз" (ВИДЕО)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "След тази коалиция само Радев може да прати Борисов в нокдаун" (ВИДЕО)
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
Снимка: Actualno.com
Румъния пречупи руското влияние, а ние?
След като обаче Русия влезе в Крим през 2014 г., Румъния бързо се ориентира и изтласка тези 50% руско влияние. В момента тя прави флотилия от изтребители F-16 и от F-35. "В България много дълго време този консенсус остана и през 2022 г. просто войната в Украйна ни хвана неподготвени. Нямахме воля да разчупим този консенсус. Затова в България има такава политическа криза и обществото е разделено", обясни експертът по геополитика.
Според него служебните правителства, назначени от Румен Радев, са имали за цел да запазят тази договорка от 50:50. Редовното правителство сега обаче започва да я пречупва и примерите са "Росенец" и Паметникът на Съветската армия (МОЧА).
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Ще продължи ли Русия да иска своите 50% влияние и как ще го стори - научете във видеото: