Прокуратурата разследва умисъл по казуса с разменените бебета. Това каза в предаването "Отговорите със Спасиана Кирилова" адвокатът на едно от семействата на разменените в болница "Шейново" бебета Стоян Стойков*.
Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Припомняме, че на 13 януари с медиация на двамата адвокати на семействата, бебетата бяха предадени всяко на биологичния му родител, без да се стига до съд. Ето какво каза адв. Стойков:
"По отношение на наказателно-правният ред доколкото ми е известно прокуратурата е образувала проверка по член 184 (от Наказателния кодекс, бел. ред.). Това ще рече умишлено сменяване. Търсят умисъл в действията на някой от персонала. Разбира се, следващият текст 185 пък позволява когато някой задържи неправомерно дете. От тази гледна точка донякъде може да се направи предположение, че съставът би излязъл както от субективна, така и от обективна страна. Но от друга страна ние нямахме доказателства и те не бяха проверени и не бяха описани в съдебно решение, с което да кажем на обществото или пък на отсрещната страна "Това дете е наше". Така е уреден процесът, че това, че има наличие на ДНК експертизи не означава, че е признато наличие на размяната. Трябва да се мине през съответния съд. Делото щеше да отнеме много време, може би година-две. А през това време децата растат, опознават света, учат се да говорят, учат се да ходят".
Адв. Стойков разказа как и защо се е стигнало до споразумение всяко от семействата да поиска по 300 000 лв. обезщетение и за първата среща в болница "Шейново", когато това е било обсъдено:
Още: Мария Лалева на Бъдни вечер: На ръба на бездната трябва да изберем любовта (ВИДЕО)
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
"Всеки един човек, който бъде увреден следва да бъде по някакъв начин компенсиран. Съгласно Закона за задълженията и договорите и по-скоро института на непозволеното увреждане, позволява това нещо. Аз смятам, че това, което се причини на моите доверители с тази размяна, това е само минимумът, който може обществото да възстанови като компенсация за това, което беше причинено.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
На срещата в болницата беше изтъкнато, че обезщетението е високо, когато ние съобщихме сумата. И почнаха да ни обясняват, че това са едни прекомерно високи суми. В същото време обаче ние сме изправени пред исторически казус. Няма такъв. Това означава, че съдът ще трябва да се произнесе без да има практика, ако стигнем до съд. От друга страна обаче няма и отговор до момента от страна на болницата. Има отговор на юриста. Аз бих задал въпроса така към обществото: Кой има полза от цялата тази ситуация да се стигне до съд? Отговор на този етап няма да дам и не защото не искам, а смятам, че не следва да го правя. Все още вярвам в разума на мениджмънта на болницата".
Още – във видеоматериала.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
* Адв. Стоян Стойков представя Адвокатско дружество "Стойков, Колева и Шопска". Това е бутикова кантора, създадена от съмишленици в идеята да се осигури професионално всеобхватно обслужване на клиентите без да бъдат лишавани от индивидуалния подход и грижа.
Управляващ съдружник е адв. Стоян Стойков, чийто е и основният принос за създаване на дружеството през 2017 г. заедно с адв. Станислава Колева. Впоследствие, към съдружниците се присъединява адв. Мария Шопска, като по този начин целите пред дружеството за осигуряване на пълно правно обслужване и внимание към всеки клиент е изпълнена.
Адвокат Стоян Стойков е член на Софийска адвокатска колегия, доктор по Наказателно право в Университета за национално и световно стопанство с дългогодишен преподавателски опит в наказателноправната материя. Автор е на редица научни трудове, учебни пособия и статии, включително видеокурс лекции "Наказателно право. Теория и практика. Особена част". Освен в Наказателното право, проявява задълбочен интерес към данъчното право и производствата по реда на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Владее английски и немски език.