Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пробив е, че съдът в някои случаи ще може да контролира прокуратурата: Петър Славов в „Отговорите“ (ВИДЕО)

02 юни 2023, 16:00 часа • 7030 прочитания

Парламентът прие поправките в Наказателно-процесуалния кодекс, според които в някои случаи отказът на прокуратурата да образува наказателно производство може да се обжалва. Приет е също така и механизмът за контрол върху главния прокурор. Колко голяма е тази крачка към осъществявяне на правосъдната реформа у нас, в седмичното обзорно предаване на Actualno.comОтговорите със Спасиана Кирилова” обсъждаме с адвокат Петър Славов. Той е от инициативата „Правосъдие за всеки“ и напомняме, че като депутат от Реформаторския блок в 43 НС през 2015 г., беше вносител на текстовете за контрол на съда върху работата на прокуратурата.

Още: Как Тръмп ще накара Путин да преговаря: 2025 г. за Украйна и ЕС през погледа на Весела Чернева (ВИДЕО)

Още: Валерия Велева: Радев срещу Пеевски ще е централният сблъсък на 2025 г. с последствия за ГЕРБ (ВИДЕО)

Ето какво каза Петър Славов: „Има промени (в тестовете от вида, в който бяха предложени през 2015-а, бел. ред.), но по-важното е, че най-после бяха приети, виждате колко години минаха оттогава. Това са текстове в рамките на два параграфа. Самата технология по приемането им не би отнела в нормална ситуация повече от час-два да кажем, работа и парламентарно време. Но срещна много сериозни обструкции този текст още тогава. Става дума за, простичко казано, когато подадете сигнал до прокуратурата за извършено престъпление, в повечето случаи хората, които подават такива сигнали, са пряко засегнати от някой местен феодал. Хората, подали сигнал, много често се сблъскват с отказа на прокуратурата. Прокуратурата отказва да разследва по някакви си съображения и казва: „Считаме, че няма данни за извършено престъпление“. На практика нещата приключват в рамките на прокуратурата. Да, вие можете в рамките на прокуратурата да се жалите, ако искате и до главния прокурор стигнете, но обикновено нещата оставаха на същото ниво, защото вие си стоите в рамките на прокуратурата. Дали ще е съответната районна, или градска, апелативна, или главния прокурор, все си е прокуратура на Република България, все тази строго централизирана структура.

Това вече, след тези законодателни промени, ще подлежи на съдебен контрол. Т.е. можете да отнесете въпроса до съда, да представите доказателствата, които сте представили и на прокуратурата за извършено престъпление и да кажете:“Считаме, че са налице такива данни, моля, отменете отказа на прокуратурата да разследва и й дайте задължителни указания по прилагането на закона“. Съдът може да отмени отказа да се разследва и да задължи прокуратурата. Аз разглеждам това като един пробив, защото виждате колко години нищо не се правеше.“

ОЩЕ: Решено: Съдът ще може да контролира работата на прокуратурата в някои случаи

Още: В света на клетката: Големите постижения за РНК и белтъците през погледа на проф. Радостина Александрова (ВИДЕО)

Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)

Ще проработи ли ефективно механизмът за контрол на главния прокурор и може ли прокурорската колегия да не гласува назначение на съдия, разследващ главния прокурор, ще узнаете от видеоматериала.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес