През изминалата седмица социалните мрежи сякаш ни напоиха със снимки на кемтрейлс. Какво се случва в небето над нас? Без да гледаме с насмешка към коментарите под тези снимки, се обръщаме към науката. Наш гост днес в "Студио Аctualno" е синоптикът Петър Янков, който има над 10 г. стаж във ВВС.
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
Могат ли самолети да ни пръскат с разни химикали или с вируси?
Активната метеорология, предният фронт на метеорологията е свързан с подобни изследвания и експерименти, по засяване на облаци, извалявания, разсейване на мощни купесто-дъждовни облаци, за да не стигат до фаза с мощни гръмотевични бури и т.н. Тези следи, които се оставят на височина 8-10 километра височина (границата на тропосферата), там температурите са от порядъка на -30°C, - 40°C и трудно биха просъществували разни вируси или бактерии. Освен това ако се мисли за такова засяване с химикали, то може да стане на съвсем безобидна височина, където самолетите не оставят такива следи. Може да стане невидимо.
Тези следи представляват високи облаци, те са в ледена фаза и се образуват в следствие на изгорелите газове от двигателите на реактивните самолети. Появяват се на височини над 6-7 километра. При по-ниски височини не се появяват. Реалните експерименти се извършват от селскостопанските самолети. Наторяване, пръскане, напояване и други. Извършват се и от дронове вече, много активно се работи. Те не ни правят впечетление, защото не ги виждаме. Осъществяват се на много по- малка височина. Т.е. ако се търси подобно заразяване може да се направи много по-незабележимо, а не видимо за всички, както тези следи. Нещо допълнително от науката - когато виждаме подобни следи над нас - те падат на хиляди километри от нас. Метеорология познава много случаи на пренос на прах и фини частици от Америка, над океана, които падат на континента Европа. Свидетели сме как често над нас идва прах от Сахара.
Още: “Кабинетът е по-скоро “Борисов-4”: Добромир Живков за компромисите в името на редовна власт (ВИДЕО)
Преди 30 години пак имаше самолети, ама нямаше такива следи. Защо?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Георги Ганев: Трябва нов бюджет, Теменужка Петкова може и да се справи (ВИДЕО)
Поради две основни причини: трафикът на полети над България е много по-висок в момента, заради войната в Украйна и тези следи са много повече. Втората причина е, че преди 30 години нямаше много полети на височина 8 км. Сега има много полети на тази височина и по-големи височини, защото е по-евтино да се лети там.
Защо понякога самолетите оставят следи, а понякога не?
Трябва ли да се плашим от дихидроген монооксида?
Вижте целия ни разговор с Петър Янков!