Наводненията по Южното Черноморие взеха жертви и нанесоха огромни щети, но можеше ли да бъдат избегнати? Кой е виновен - природата или човешкото (без)действие? Имаме ли изобщо работеща система за ранно предупреждение и адекватна организация в случай на кризи от такъв магнитуд?
Още: Христо Панчугов: Няма български гражданин, който да уважава случващото се в парламента (ВИДЕО)
Отговорите потърсихме от бившия министър на околната среда и водите в кабинета "Петков" Борислав Сандов. В Студио Actualno той изброи няколко абсурда в плановете за подготовка за бедствия и сподели, че нито една от черноморските общини не е кандидатствала по проекти за облагородяване по време на неговия мандат.
"Общините би следвало да имат най-сериозен интерес морето да е чисто и да няма фекални води. Съществуват финансови инструменти да бъде създадена такава инфраструктура, но не се възползват. Към МОСВ има един фонд, в който общините традиционно кандидатстват по определени проекти, най-вече ВиК. Там има специална мярка за черноморските общини, които са на 2 км от брега. Аз бях 7 и половина месеца министър – нито един проект не влезе. Нито една черноморска община не се възползва от тази мярка. Не знам защо – дали е нехайство, дали се крие нещо", заяви Сандов по темата със скритите фекални тръби в морето, които бедствието извади на показ.
Още: Бивш екоминистър настоя за по-надеждни системи за ранно оповестяване на населението
Още: Бойкоти, бюджет, икономика: Какви са рисковете пред управляващата коалиция? (ВИДЕО)
Още: Д-р Стойчо Кацаров: Има риск от недостиг на животоспасяващи лекарства през 2025 г. (ВИДЕО)
Абсурди
Той обясни, че когато дойде висока вълна, тя се излива извън коритата на реките, но се поема от влажни зони като блата и езера, намиращи се в близост. Сега в плановете за управление на риска от наводнения е записано, че това са богати на биоразнообразие зони и затова ще се строят диги, за да не отива водата натам. "Това е точно обратното – тези зони с това се хранят".
Още: И срещу лекари се водят дела-шамари: Говори уволнената от “Майчин дом“ д-р Елена Георгиева (ВИДЕО)
Още: Пробив в химичната наука и надежда в битката с рака: Д-р Мария Аргирова в "Студио Actualno"
Снимка: БГНЕС
Още: Василев сред среща в парламента: Има пари за покриване на щетите в Царево (ВИДЕО)
Още: Теч на журналисти: Михаил Дюзев разкри пред Actualno защо напусна "Дарик" (ВИДЕО)
Още: Кристиан Вигенин: Ще избера партията пред европарламента, ако стана лидер на БСП (ВИДЕО)
Голяма част от черноморските общини също така нямат устройствени планове. В плановете пише, че затова не може там да се предпишат мерки. "Не трябва да е така", смята Сандов. "Защото някои от къмпингите са се установили там предварително и са се разширили в посока, която не би следвало да бъде усвоявана".
Бившият министър не изключва версията за компрометирана инфраструктура като скъсани бентове или повредени язовири, довела до голямата вълна. Другият вариант е реката да е събрала в долната си част всички притоци едновременно.
Човешка грешка или природен катаклизъм?
Сандов смята, че зад бедствието стои комплекс от фактори. "Регионът е рисков за наводнявания. Но съществуват бездействия от страна на контролните власти и действия на местната власт и недобросъвестни граждани за това речните корита и сухите дерета да не бъдат с нужната проходимост, в тях да има изхвърлени отпадъци. В много голяма близост до тях да се изграждат инфраструктурни обекти. Когато имаме голям дъжд, това се отразява и пречи на естествената проводимост на тези речни корита", обясни той.
Още: Денков твърди, че бедствието в Царево е природно, но проверява и човешката дейност (ВИДЕО)
Според него "на документи нещата ги има, но не се прилагат. Сандов даде пример с рамков документ, заради който България е в наказателна процедура заради забавяне.
Какъв е този план и какви мерки могат да се вземат, за да се избегне такова бедствие - гледайте във видеото: