Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новите правила за саниране: Енергиен експерт обяснява как точно ще спестяваме (ВИДЕО)

13 март 2024, 18:30 часа • 7117 прочитания

Европейският парламент гласува ключови промени, свързани с енергийната ефективност на сградите и бъдещите планове за декарбонизиране на сектора. От 2030 г. всички нови сгради следва да бъдат с нулеви емисии. Какво означава това и как може да се постигне? В Студио Actualno темата коментира енергийният експерт д-р Драгомир Цанев – изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект.

Още: Нови правила за саниране на сградите: Европарламентът с ключови промени (СНИМКИ)

Как трябва да изглежда една енергийно ефективна сграда?

И сградите, подобно на електроуредите, имат клас за енергийна ефективност, а разликата между най-ниските и най-високите класове се отразява директно в джоба ни. Енергийна ефективност се постига с мерки в сградната обвивка и в сградните системи, обясни д-р Цанев. Сградната обвивка се състои от стените, фасадите, изолацията, прозорците и вратите - тук говорим за саниране. "За да сме спокойни, не трябва да се плашим от дебелина на изолацията 15-20 см, монтирана правилно. Прозорците също трябва да са трислойни", посочи той.

По думите му - най-добрият вариант за отопление и охлаждане са централизираното топлоснабдяване и термопомпите - в комбинация с възобновяеми източници, например соларни панели.

Още: Предимство за саниране ще имат сгради, които се отопляват с по-лоши източници

Критики

"Имаме една държавна политика, основана на 100% грантов компонент, с която достигаме до 0,04% обновени сгради годишно, което е абсурдно. Първо – трябва да имате яснота какъв е икономически оптималният клас на сградата, в най-добрия случай А или B. След това трябва да имате частичен грант, допълнен от безлихвен кредит, така че когато етажната собственост реши, да се възползва и срокът на изплащане да е 5 - 7,5 г. Тази инвестиция да започне да се изплаща след генерирането на спестяванията. Ако сметката ни например е 200 лева, може да падне на 100, а на нас да ни трябват само 70, за да си изплащаме кредита. Така печелим и живеем в по-добра сграда", посочи той.

Още: Две комисии решиха жилищата, останали резерва, да бъдат санирани

Гледайте още интересни акценти и коментари по темата в целия разговор:

Водещ: Мирослав Димитров

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес