Митата, глобалните сътресения и руски агент ли е Тръмп: Анализ на Мартин Табаков (ВИДЕО)

04 април 2025, 19:30 часа • 3783 | прочитания

В интервю за Студио Actualno анализаторът Мартин Табаков разнищи многостранните последици от скорошните на мита, въведени от американския президент Доналд Тръмп. Според него те надхвърлят чисто икономическите съображения и могат да доведат до глобална дестабилизация. Табаков разкри сложна мрежа от взаимосвързани събития, повдигайки уместни въпроси за мотивите зад политиките на Тръмп и техните последици.

Митата: Повече от просто икономика?

Табаков веднага подчерта неконвенционалния характер на тарифната стратегия на Тръмп, предполагайки, че тя се простира отвъд икономическите цели и служи като политически инструмент. Той припомни първоначалните мита на Тръмп върху близки съюзници като Мексико и Канада, привидно свързани със сигурността на границите и трафика на наркотици, а не само с търговските отношения. Още: Митата на Тръмп правят iPhone безбожно скъп, удариха и милиардерите

"Това установи модел на използване на мита за упражняване на натиск по различни фронтове. Скорошното въвеждане на широкообхватни мита върху близо 100 държави допълнително подхранва това възприятие, като експерти поставят под въпрос изчисленията зад тези мерки", каза той.

Случаят с Индия предоставя убедителен пример. Въпреки че Ню Делхи проактивно намали митата и увеличи инвестициите, за да успокои Вашингтон, все пак беше наложена значителна тарифа от 26%. Този привидно парадоксален ход поражда въпроси за основните политически мотивации, дори когато се правят икономически отстъпки.

Табаков отбеляза едновременното протичане на тези мита със значими събития като уволнение в Агенцията за национална сигурност на САЩ и оттеглянето на САЩ от групата, събираща доказателства за евентуални руски военни престъпления.

"Икономическият национализъм" на Тръмп

Табаков формулира обезпокоителна философска основа на подхода на Тръмп, предполагайки убеждението, че възходът на САЩ е "за сметка на света", а не е взаимосвързан с него. Иронично, въпреки по-ранните си мита върху алуминия и стоманата, общият търговски дефицит на САЩ всъщност се е увеличил през първия му мандат. Това предполага, че сегашният подновен натиск за мита може да бъде движен от възприемана нужда от по-голяма "настойчивост" за постигане на желаните, но преди това неуловими, резултати. Още: Митата на Тръмп ще са сериозен удар върху отбранителната индустрия на САЩ

Експертът засегна и контрастиращата динамика на първия и втория мандат на Тръмп. "Докато първата му администрация разчиташе на по-компетентни хора въпреки вътрешния хаос и голямата смяна на кадри, настоящият му мандат изглежда предпочита конспиративни ютюбъри и инфлуенсъри", каза той.

Геополитически вълни: Русия, НАТО и крехък мир

Табаков обърна внимание и на възможното влияние на Тръмп върху руския диктатор Владимир Путин, като отбеляза провалените опити за частично примирие в Украйна. Още: Канадският премиер: Тръмп като не иска, ние ще водим света (ВИДЕО)

Той подчерта объркващото и "аматьорски написано" съобщение за пресата на Белия дом относно примирието, контрастирано от по-конкретно изявление на Кремъл. "Дори когато изглеждаше, че е постигнато споразумение, разногласията между Украйна и Русия относно неговото активиране, особено по отношение на облекчаването на санкциите и сигурността в Черно море, подчертаха крехкостта и потенциалната неефективност на подобни преговори. Продължаващите удари в Харков допълнително илюстрират ограниченото уважение, което руският президент очевидно има към американския си колега, дори и в разгара на предполагаеми преговори", заяви той.

Руски агент ли е Тръмп?

Най-провокативният елемент от разговора беше въпросът дали Тръмп може да бъде руски агент, твърдение, което вече се появи в медиите. Макар да признава конспиративния характер на теорията, Табаков посочи "много удобните" резултати за Русия, произтичащи от политиките на Тръмп, включително създаването на глобална икономическа нестабилност и потенциалното отслабване на трансатлантическия съюз.

Табаков също спомена миналите посещения на Тръмп в Москва по време на Студената война, отбелязвайки стандартната практика на КГБ да следи такива лица и потенциално да събира компрометиращи материали. Въпреки че се съмнява, че Тръмп е в ясна оперативна зависимост от Русия, възможността за компромат не може да бъде напълно изключена. Още: Тръмп разглоби световния ред, построен с много усилия след Втората световна война

"Освен това, деликатното финансово състояние на Тръмп по време на посещенията му в Съветския съюз и последвалото финансиране от съмнителни източници добавят пластове косвени доказателства. В крайна сметка, въпреки че окончателното заключение остава неуловимо, съвпадението на събития и потенциалните уязвимости повдигат сериозни въпроси относно степента на руското влияние, независимо дали е умишлено или не", стана ясно още от анализа му.

Още от разговора с Мартин Табаков - вижте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес