Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Луната да се ползва за военни цели? Не е изключено: Говори проф. Мардиросян (ВИДЕО)

24 август 2023, 20:00 часа • 8435 прочитания

Руската станция „Луна-25“, която беше подготвяна над 10 години, се сблъска с естествения земен спътник и се разби. Дни по-късно Индия изпревари Русия в Космоса, след като мисията „Чандраян-3“ завърши с успешно кацане край южния полюс на Луната. Защо е цялата тази надпревара?

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Още: Руската мечта, която се разби на Луната

„Първо, за престиж. Второ, това е репетиция за пътуване до Марс“, обясни за Студио Actualno проф. Гаро Мардиросян от Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН. „Освен това има и една причина, която не ми се иска да мисля – използването на Луната за военни цели е нещо вече страшно, ужасно. Представете си като на длан да имате обектите, които искате да поразите. Не го изключваме и се надяваме на здравия разум“, изрази притесненията си той (подробности вижте във видеото най-долу).

Фиаското с "Луна-25"

Проф. Мардиросян разтълкува причината за разбиването на руската станция на Луната, съобщено от "Роскосмос" в завоалиран вид. Става въпрос за нерегламентирано време на работа на спирачните двигатели. В случая те е трябвало да работят около 80 секунди, а времето е било удължено до над 120 секунди. Това е твърде голяма разлика, обясни той и посочи, че понякога дори 1-2 секунди са били решаващи.

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Професорът нарече битката между Русия и Индия "приятелска надпревара", защото индийски и руски учени са работели съвместно по тези проекти. "Роскосмос" обаче "измени с два дни времето за кацане, за да може (руснаците) да са първи", посочи той. Мотивът зад това е, че Русия и СССР повече от 47 години не са имали мисии до Луната.

Българската гордост

"Союз 33, който изигра лоша шега на екипажа с Георги Иванов и който замалко не коства техния живот поради повреда на двигателя, се използва и до днес. Оказва се, че е от най-надеждните. Туристи се извеждат до Международната космическа станция с подобрения вариант. Има такива куриози", добави проф. Мардиросян.

Снимка: Actualno.com

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

А пред снимките на Георги Иванов и Александър Александров той посочи, че не трябва да забравяме как вече 50 години сме космическа държава. "1972 г., в една мразовита декемврийска нощ, в околоземна орбита беше изведен българският апарат П-1 и според международните споразумения всяка страна, която изведе свой апарат в Космоса, става космическа държава", разказа проф. Гаро Мардиросян.

Имаме и още с какво да се гордеем - научете във видеото:

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес