Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Плевен Спартански: Гражданите не са обект, а субект на управлението

17 ноември 2017, 10:46 часа • 3054 прочитания

Г-н Спартански, кои бяха най-сериозните изпитания в работата Ви през първата половина от мандата?

По-лесно е да кажа къде не съм имал изпитания. Но работата на един кмет, и то на голям град за българските мащаби, е да се справя с изпитанията. Първо трябваше да приключим успешно в рамките на броени седмици в края на 2015 г. предходния програмен период с европейско финансиране. Имахме заварени сериозни проблеми по реализацията и довеждането до успешен край на пет проекта. С доста усилия и свръх напрежение се вместихме в сроковете и ги приключихме. Естествено, веднага след това започна работата ни по нови европейски проекти от следващия програмен период. Засега нещата вървят добре, но това наистина коства огромна мобилизиця на хората и всички ресурси, с които разполагаме. Беше голяма отговорност, свързана с очакванията на хората за по-добра градска среда и по-съвременни услуги. Успешното водене на финансите на общината също е един постоянен ангажимент. Радваме се, че на всяко тримесечие в отчетите на МФ ние сме сред 15-те общини с най-добри финансови показатели в България. За всяка от двете години беше изпитание успешното изпълнение на бюджета. Въведохме доста нови неща, обогатихме и културния живот. Има проблеми, които не са решени, а те са предизвикателство за бъдещето.

Кои основно визирате?

Със спортната база, строителството на съвременен приют за безстопанствени кучета. В следващата година трябва да започнем решаването на проблеми като реновирането на поредната част от централното градско пространство. Тук е мястото да кажа, че успешно приключихме възстановяването на прочутата плевенска водна каскада, която е уникална за България, площада пред Драматичния театър, градската градина. Ще подменаме уличното осветление, ще изградим скейт борд комплекс. Едно финансово усилие за нас е и автогарата в Плевен, въвеждане на видеонаблюдение за не по-малко от 35-40 публични зони в Плевен, което ще подобри сигурността, ще опазва градската среда и резултатите от европроектите.

Ситуацията в общината как се промени откак Вие сте кмет?

Не бих искал аз да коментирам тези неща. Нека това направят моите съграждани, но аз бях обещал, че ще се водя от няколко принципа в нашата работа - публичност, почтеност, практичност, прозрачност и професионализъм. На този етап считам, че изпълнявам и петте свои ангажимента, но финалната оценка нека я дадат плевенчани.

Вашият безспорен успех в управлението, който никой не може да оспори или отнеме?

Аз съм най-доволен от това, че имам подкрепата на значителна част от плевенчани и го установявам в ежедневните си контакти и в социалните мрежи, където съм много активен -по няколко часа вечер и нощем отделям на контакти и диалог със съгражданите. Провеждам пресконференции и открити оперативки 2х1 за ръководния състав в присъствието на всички журналисти, за да знаят и те проблемите и задачите на общината, за да може чрез тях да стигат до нашите съграждани. Контактувам чрез многобройните срещи с хората ежедневно и в телефонни разговори, и по електронната поща, и в пряк диалог, и през социалните мрежи. Обещах, че ще бъда кмет на гражданите и до този момент спазвам своите обещания. Достъпен съм, комуникативен съм, влизам в диалог, тъй като считам, че гражданите не са обект на управление, а са субект на управлението. Те ти дават мандат да упражняваш власт в определено време и им дължиш същото внимание и уважение, каквото очакваш от тях. А имам и принцип, че гражданите винаги са прави, дори тогава, когато не са. Това е моят успех в личен и човешки и служебен план - че я има тази двупосочна връзка между граждани и техните избраници във властта. Това е важно, за да има доверие, а само с доверие може да вървим заедно напред.

Всъщност колко проекта са били в риск при встъпването Ви?

Пет проекта бяха в риск, и петте ги завършихме. Единият беше част от интегриран градски транспорт - разширението с няколко километра на тролейбусната мрежа, подмяната на контактната мрежа на тролейбусите, поставянето на нова мрежа, нови носещи тела, стълбове и т.н. Нереализирането можеше да ни донесе финансови корекции в порядъка на 6-7 милиона само по този проект. В същото положение бяха новите градски спирки, фонтаните, които бяха на дупка в земята, пеещият фонтан. Не на последно място прословутите велоалеи. Всичко това ни костваше доста усилия и напрежение, но накрая всичко приключи с успех. Коректно е да кажа, че това стана с помощта на МРРБ, с компетентната, навременна подкрепа и съдействие на зам.-министъра Деница Николова.

Преди малко споменахте за безстопанствените кучета, как смятате да решите този проблем?

Той е трябвало да бъде решен до края на 2015 г., като имаше тригодишен гратисен период от 2012-та. За съжаление заварих сериозен проблем, който струва доста финансов ресурс на общината, не на последно място по линия на обезщетенията, които плащахме и все още плащаме на граждани, пострадали от нападения. Поисках от МЗХ да деактува един държавен имот - бивша ветеринарна лечебница. Това е цял комплекс от сгради, с дворно място, което се ползваше за нуждите на БАБХ. Трикратно ни заявиха, че е отпаднала необходимостта от него. Тази година през юни месец новият министър на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков изключително експедитивно в рамките на няколко седмици реши този въпрос. Сградата беше деактувана с решение на правителството и прехвърлена на общината. В момента върви процедура по проектиране на имота за нуждите на приют. Очакваме да определят количествено-стойностната сметка и ще заложим средствата в бюджет 2018 г. След това ще проведем поръчка за избор на СМР, а като се изгради ще залавяме безстопанствените кучета, които по настоящия регламент ние ловим, маркираме, кастрираме, обезпаразитяваме и трябва да ги върнем в естествената им среда. Надявам се да решим проблема до края на мандата, а колкото по-рано, толкова по-добре. Идеята е там да бъдат настанени до 2000 кучета. Нищо не пречи проектът да бъде финансиран поетапно.

В Плевен се разкрива втори завод на френската компания "Малтери Суфле". Това какво означава за общината?

Вчера на пресконференция прокуристът на големия производител на малц в Европа "Малтери Суфле", в присъствието на френския посланик, обяви инвестиционните им намерения и размера на инвестицията. Това означава, че една голяма френска компания вижда смисъл да инвестира в България, още по-точно в Плевен, като разширява над три пъти производствения капацитет на своята база чрез вложения от 60 млн. лв. в нов завод за производство на малц. Това е знак към другите потенциални чуждестранни инвеститори, че Плевен е добро място за бизнес. Вероятно знаете за интереса на големия немски концерн "Леони" за разкриване на голям завод с няколко хиляди работни места в Плевен за производство на кабели за автомобилната промишленост. Имаме контакти и с други чуждестранни инвеститори с интерес към Плевен. Така че това е една знакова инвестиция, която надявам се да повиши авторитета и на града, и на България, защото не всеки ден се инвестират 60 милиона в нови производствени мощности. Нека добавим и кумулативния ефект с логистиката на такова строителство, подкрепата за земеделските производители и насърчаването за производство на тази продукция. Така че ефектът ще бъде многостранен. А когато има много инвеститори, знаете, има конкуренция и за работната ръка, което пък води до повишаване на работните заплати. Това е възможност да се спре миграцията. Все неща, които Плевен и Северна България очаква да се случат, за да се спрат тези диспропорции между северната и южната част на страната.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес