Председателят на Градския съвет на БСП в София Калоян Паргов коментира пред Actualno.com най-горещия проблем в държавата - предстоящото планирано вдигане на цената на тока. 37-годишният лидер на столичните социалисти разясни мотивите за обявения вече протест на левите срещу вдигането на цената на електроенергията и коментира как това би се отразило на наближаващите предсрочни парламентарни избори. Вотът е на 5-и октомври. Решението за повишаване цената на тока пък се очаква да бъде взето от членовете на ДКЕВР и обявено в началото на идната седмица – на 29-ти или 30 септември.
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Г-н Паргов, планираното повишение на цената на тока може ли да повлияе сериозно на резултатите от изборите?
- Най-напред искам да кажа нещо, което трябва да е ясно на хората. Кашата с цените на електроенергията и въобще всички проблеми в енергетиката, които са от 2009 година, са в полето на политическа партия ГЕРБ. Парадоксът е, че точно тази партия, която забърка кашата, сега е изправена пред това дали сама да се справи с проблема или някой друг да го направи вместо нея. Защото непопулярните мерки в момента носят негативи. И за да съм по-конкретен, ще кажа, че служебният кабинет и ДКЕВР изпълняват ролята на маша в ръцете на ГЕРБ за решаване на проблемите в енергетиката чрез планираното повишение на цената на тока. Нека правителството да каже колко пари плати на ВЕИ-ата в последните два месеца и дали то не обслужва интересите на американските централи и собствениците на възобновяеми енергийни източници?! Според непотвърдена информация става въпрос за близо половин милиард, но нека правителството да представи пред обществото данните.
Още: Асен Василев: Днес се официализира, че "Ново начало" е водач на коалицията, която крепи кабинета
Още: Мехмед Юмер: ДПС извървя своята Via Dolorosa болезнено и мъчително, има разлом между поколенията
Как ще се отрази новата цена на тока на средностатистическия българин?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вот без цел и посока, събрал прокремълски отломки": Социолог с коментар за гласуването
Още: Ивелин Михайлов: С Мустафа Емин работим по правителство в сянка
- Никъде до момента не съм срещал това повишение на цената на електроенергията да е обвързано с планиране на активни действия от страна на държавата по отношение на най-уязвимите социални групи. На онези така наречени "енергийно бедни" хора. Защото с планираното увеличение на цената на тока ще се вдигне и техният брой. Това означава, че държавата трябва да се намеси активно по отношение на смекчаване на социалната цена, която ще бъде платена от най-бедните. Ние настояваме точно за това.
Какви точно са вашите мотиви за протеста?
Още: Балабанов за вота на недоверие: Трите проруски партии са в безтегловност (ВИДЕО)
Още: Пеевски отговори на ДБ за контрабандата: Измислени истории (ВИДЕО)
- Докато няма разчет, планиране и ясни мотиви защо повишението е 10%, а не 5%, например, ние ще протестираме срещу всяко вдигане на цената на тока, дори и да е с 0,1%.
Този протест, който планирате, може ли да бъде приет като "обещание за преврат" при изборна победа на ГЕРБ?
- Ако си спомняте, през февруари 2013 година ГЕРБ сдаде властта предсрочно точно заради подобен проблем, свързан с електроразпределителните дружества. Тогава хората излязоха по улиците и масово протестираха. Това доведе до свалянето на кабинета "Борисов". Дали ще се повтори и сега, само можем да гадаем...
Планирате ли подобен сценарий?
- Ние ще отстояваме нашите позиции и ангажименти, които сме поели в рамките на представителството ни в следващото 43-о обикновено Народно събрание и ще водим конструктивен диалог както с избирателите така и с останалите политически сили, но на принципна основа.
И с ГЕРБ ли?
- Поведението на ГЕРБ през последната година е недопустимо за нас и неприемливо. То е антипарламентарно поведение, което не отива на партия с претенции да управлява за втори път държавата.
Вината за високата цена на тока обаче не е на ГЕРБ.
- Да. Вината е на Реформаторите. Това са хората, които преди години продадоха и приватизираха България. Вижте, по отношение цената на електроенергията едно е ясно - в световен мащаб тя ще расте. Въпросът е, че всяка държава сама трябва да си направи такъв микс от различни енергоизточници, че да получи най-изгодна цена както за икономиката, така и за обикновените потребители.
Колко добър от гледна точка на цената е този микс в момента за България?
- За "БСП Лява България" цените на енергията имат икономическа и социална роля. Държавата трябва да ги използва като лостове за подкрепа на икономическото развитие, като средство за социална защита. С участието си в управлението БСП доказа, че резерви за избягване на ценовия шок, дори намаляване на месечните сметки, могат да се намерят, ако има политическа воля. Предизборното увеличение на тока обслужва корпоративни и монополни интереси, а не интересите на мнозинството от българските граждани, за които се застъпва "БСП Лява България". Освен това спестява отговорността на истинските защитници на тази политика – ГЕРБ.
Каква е реалната цена на тока в момента?
- Цената на електроенергията е пазарна. Разбира се, ние в момента имаме държавен регулатор, който по презумпция е независим. Де факто обаче има съмнения около неговата независимост. Без значение кое правителство е на власт, ДКЕВР е инструмент в ръцете на управляващите по отношение на регулирането на цените на тока и упражняване на политики, включително социални.
И все пак, колко трябва да струва електроенергията?
- Истината е, че издръжката на един човек в България, в която влиза ток, парно, вода, изхранване, трябва да заема определен процент от доходите. В нашия случай обаче този процент е 100, а понякога и повече. Това показва, че българинът харчи всичките си доходи, за да покрие първичните си разходи за оцеляване. Точно това, всъщност, е знакът за качество на живот. А в България то е много ниско. Според статистиките за Европа, България е на последните места по качество на живот. Затова и основният национален интерес, около който трябва да се обединят всички партии, не само БСП, е повишаване на благосъстоянието на нацията. Това зависи от общото усилие на всички партии. Те трябва да се обединят около него. Може би точно тогава ще се върне доверието в политическата система и институциите. Трябва обаче да се види напредък в тази посока.