Какво ще се промени за българите след Шенген? Разговор с евродепутата Петър Витанов (ВИДЕО)

19 октомври 2022, 19:30 часа • 13486 | прочитания

С още по-голямо мнозинство Европейският парламент подкрепи резолюция за приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. ЕП "изразява изумление" от това, че от 2011 г. Съветът на ЕС не е успял да вземе това решение, въпреки многократните призиви на евродепутатите и Европейската комисия. 

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Ще направи ли Доган нова партия и къде е ролята на Пеевски във властта: Коментар на Цветанка Андреева (ВИДЕО)

Какво означава това гласуване? Какво ще се промени ако влезем в Шенгенското пространство? Може ли България да бъде надеждна външна граница? Тези и още въпроси в Студио Actualno задаваме на евродепутата Петър Витанов.

Какво ще се промени след Шенген за обикновения българин?

Ако ходите на почивка в Гърция няма да се налага да висите 10 часа на гръцката граница, например. Ако живеете в Русе няма колоната от тирове да стига до центъра на града ви. Ще намалеят предпоставките на ПТП и въздухът ще бъде по-чист. Цената на транспорта би трябвало да се намали, времето за пътуване също, като минавате през европейско летище няма да ви третират като папуаз и да ви събличат, за да ви проверят. Предимствата са много и големи. Вреди няма.

Още: Изкуственият интелект и хакерите - колко (не)равна е битката и за чия сметка: Говори Орен Елимелех (ВИДЕО)

Още: Конфликти Турция-Израел и Турция-Иран: Сложният триъгълник, обяснен от Мохамед Халаф (ВИДЕО)

Какво получава България като страна, с какви отговорности ще се ангажира?

Ние вече сме ангажирани. От 2011 г. изпълняваме всички критерии, а те не подлежат на политическа интерпретация.

Способна ли е България да защитава своята граница по въздух, вода и земя? - Да. Има ли съответното ниво на полицейско сътрудничество? - Да. Работи ли България с шенгенската информационна система? - Да. Работи ли България с визовата информационна система? - Да.

Всички нужни критерии са изпълнени, така че на нас няма да ни бъдат вменени допълнителни отговорности.

Още: Арх. Георги Славов: Първата ми задача ще бъде да се изградят пътни артерии в развиващите се зони на София

Още: Арх. Богдана Панайотова: Приоритет в работата ми ще бъде правилата за развитие на София да са ясни и спазвани от всички

Каква е стойността на това гласуване? Какво означава? Има няколко такива гласувания през последните години. Знаем, че Нидерландия са против. 

Нищо не означава едно такова гласуване. На практика глсвуването няма правнообвързващ характер, но това е много силен сигнал, включително и с поставянето на краен срок - до края на 2022.

Трябва ли да преговаряме с Нидерландия, които не са съгласни с нашето присъединяване? Как изглежда България от вън без кабинет? Вижте цялото видео с Петър Витанов!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мирослав Димитров
Мирослав Димитров Отговорен редактор
Новините днес