И тази година фестивалът на Българската асоциация на комуникационните агенции - ФАРА - ще избере и награди най-доброто от българската реклама. От миналата година фестивалът има нов дом - Дом на културата “Борис Христов” в Пловдив. Промените не свършват дотук и сезонът на събитието също се сменя: вместо наесен, ФАРА 2017 ще се състои през месец юни (от 15-ти до 17-ти).
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
По този повод Actualno.com разговаря с Иван Киров - творчески директор на McCann Erickson Sofia - рекламната агенция, която тази година има честта да организира фестивала.
Това е 18-тото издание на Фестивала на Българската асоциация на комуникационните агенции ФАРА. С какво се отличава от предишните?
Формално, единствената разлика с миналата година е изместването от септември през юни. Това засяга периода на излъчване на рекламите, които могат да участват във фестивала, тоест той е по-кратък с три месеца. Но заявките за участие са пренебрежимо по-малко, така че конкурсната програма ще бъде достатъчно богата и разнообразна. Като миналата година отново ще се проведе в Пловдив, където любезните ни домакини от общината са предоставили чудесния Дом на културата "Борис Христов". Фестивалът ще продължи развитието на лекционната програма, която миналата година бе приоритет на организаторите.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
През годините концепцията на ФАРА все повече набляга на своята лекторска част. Какво целите с този акцент?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Лекторската програма е неизменна част от всеки рекламен фестивал. От години асоциацията се опитва да кани интересни и вдъхновяващи лектори, но това е организационно трудно и скъпо. Все пак миналата година успяхме. И за това тази година беше много важно да запазим постигнатото и да надградим. Надявам се, се е получило.
А защо е важно?
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Фестивалите по-принцип са гилдиини празници - те трябва да вдъхновяват и зареждат, за да се върнат хората след една години и да представят направеното и то да бъде по-добро от миналата година. И това може да стане, като научиш нови неща, като промениш парадигмата на мислене и възприемане на света. Все неща, които стават като се срещнеш и общуваш със специални хора.
Другата цел е да привлечем участници, които нямат пряк интерес към конкурсната програма, но са професионално свързани с индустрията или с креативните индустрии по принцип. За да бъде един рекламен фестивал истински празник на креативността, не може да разчита само на конкурсната програма. Вижте рекламния фестивал в Кан, които започва също средата на юни. Всеки ден се появяват съобщения за нови лектори от най-разнообразни сфери.
Тази година фестивалната програма е наситена с много международни лектори, всеки от които представлява особен интерес в своята област. Как ги подбрахте?
Преди да ги подберем трябваше да ги открием, защото те не са звезди, които всеки познава. Всеки в агенцията имаше задача да дава предложения. Възползвахме се и от принадлежността си към МакКан, най-голямата рекламна верига в света.
До колко е важно идеята на фестивала да достигне до по-голям кръг от хора, дори такива, които не са пряко свързани с бранша?
В нашата работа ние носим огромна отговорност към обществото, защото плащаме на медиите, за да разпространяват нашите комерсиални послания. За това е много важно рекламите да бъдат, колкото е възможно по-малко безмислени, банални, тавтологични, елементарни, пошли, безвкусни. И ние имаме нужда от съюзник в тази трудна работа. А, сигурен съм, че всички колеги на този фестивал, не искат на правят вредящи на обществото реклами. А и конкурсната програма на фестивала е именно това да отличи успехите ни - работата, която както казва Бил Бърнбах "издига обществото на по-високо ниво". Може би звучи малко лицемерно и утопично, но този човек го е направил, значи е възможно.
С какво ще ни изненадат уъркшопите?
За единия нямам никаква представа, а за уъркшопа на Йонатан бих могъл нещо да предположа, тъй като съм бил на един негов много стар уъркшоп - ако участвате сигурно ще повярвате, че можете с лекота да измисляте невероятно креативни рекламни кампании. И това прекрасно чувство ще ви държи седмица.
Интервю на Милена Славкова