Мартин Янков е на 29 години. Завършил ландшафтна архитектура в Лондон, той избира да се върне в България. За да облагородява пространствата около нас. Страстта му са градските реки. Както и възможностите, които прилежащите към тях територии дават, за да се превърнат в притегателен център за култура, изкуство, занаяти. И забавление. Мартин е създател на фестивала "Реките на София", който събра вдъхновяващи млади хора, готови да разказват с дела за талантите си.
Срещаме Мартин край... реката под емблематичния Лъвов мост. "Денят, в който заминах за Лондон, беше денят, в който исках да се върна в София. Защото я обичам. Това, което ме накара да мисля за пространството тук, е както, че то е едно от най-централните, така и едно от най-забравените в същото време", споделя Мартин, докато ни показва как наоколо вече е ставало красиво и отново е възможно да бъде такова.
"Логично е, когато се занимаваш с градски проекти и ландшафтна архитектура, да избереш едно от най-проблемните места", смята Мартин, който в същото време разказва с вълнение за фестивала, посветен на столичните реки, като споделя, че много жители и гости на София за пръв път са усетили пространството около градските потоци по такъв начин.
"Фондация "Колективът", която аз основах, реализира фестивала. Другата ми страст е свързана с желанието ми за обединение на всички неправителствени организации, фирми, артисти и будни личности, които вече правят нещо за София и за България", разкрива Мартин Янков и продължава своя разказ. "Фондацията се свърза с едни от най-будните организации в София. Чрез тях успяхме да направим този фестивал на реките. Никога не бяхме правили с моя екип фестивал на три локации, ето защо мога да кажа, че това е един продукт на "Колектив", отбелязва 29-годишният архитект.
Мартин е категоричен, че София има голям потенциал, който през младите и будни хора може да придобие характер на устойчиви политики за развитие на столицата.
Още от изнесеното "Студио Actualno" край Лъвов мост с гост Мартин Янков, гледайте във видеото.