След тригодишна криза 49-ото Народното събрание прие кабинета "Денков-Габриел", издигнат от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България". Първи коментар по темата в Студио Actualno от политолога и преподавател в НБУ Христо Панчугов.
"Създаването на управленско мнозинство и съставянето на правителство е само първата крачка, която далеч не е огромна крачка. Предстои тепърва да бъде изчистен ясно дневния ред, извън заявяването на няколко големи приоритета. Тепърва предстои да се плаща цената на това да се управлява. Стоте дни, които повече правителства имат чисто формално като толеранс преди от тях да се очакват резултати, няма да ги има. Общественото внимание ще бъде насочено силно върху решенията, които се взимат, а недоверието ще съпътства всяко едно от тях", заяви Панчугов.
По думите му очевидно има печеливши сили от това, че липсва правителство:
"До този момент кризата обслужваше не един или два външнополитически влияние в България, идващи от Руската федерация, а не от европейските посолства. Така че перспективата да се наложи все пак някаква стабилност у нас плаши тези кръгове".
"Видяхме от страна на проф. Денков обещания, че ако това се провали, той ще си подаде оставката. Ние не виждаме разказ за това как ще успее, а напротив, виждаме разговор, че има механизми как те да напуснат, ако нещото се счупи", обясни политологът.
"Смирението, което виждаме в момента е от ПП-ДБ и от ГЕРБ е, защото те си дават сметка, че ако този разпад на структури не бъде заменен с нова структура, той ще ги засмуче всички. Нов модел за правене на политика - дали ще е успешен - тепърва ще разберем", каза още Христо Панчугов.
Цялото интервю - вижте във ВИДЕОТО: