Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хамиш Макрий за Actualno.com: Социалните мрежи ще задушат медиите, ако медиите не се адаптират

15 септември 2016, 12:58 часа • 3075 прочитания

От днес (15 септември) до събота (17 септември) Пловдив ще е домакин на фестивала ФАРА.

Основен акцент в седемнадесетото издание на фестивала на Българска асоциация на комуникационните агенции (БАКА) - ФАРА ще бъде семинарната програма на 16 септември (петък), в която вече потвърдиха участие топ международни експерти от различни сфери на комуникационния бизнес. Фестивалът тази година се трансформира и мести в Пловдив и е посветен на темата за Трансформацията на комуникациите и бизнес средата. Темата ще бъде разгледана и тълкувана от пет международни звезди от различни сфери на комуникационния бизнес, които ще вземат участие в най-атрактивната част от програмата – семинарния форум в Културен дом “Борис Христов” в Пловдив.

Един от основните участници в семинарната част на ФАРА ще е Хамиш Макрий - футуролог и визионер с доказано влияние за глобалната икономика. Макрий e един от най-уважаваните бизнес и финансови редактори, който работи като коментатор за английския вестник The Independent. Той преподава в Lancaster University и е член на борда на директорите на Royal Economic Society. Последните му анализи са посветени на трансформациите в световната икономика, промените в икономическата мощ на Азия, както и на темата как технологиите си взаимодействат с човешкия капитал, за да създават конкурентни предимства. На ФАРА 2016 лекцията му ще бъде посветена на темата за бъдещето на комуникациите.

Хамиш Макрий отдели част от времето си и отговори на няколко въпроса на Actualno.com, медиен партньор на ФАРА, относно бъдещето на информацията.

Г-н Макрий, защо приехте да да сте част от ФАРА 2016 и какво очаквате от тазгодишното издание на най-големия български рекламен фестивал?

ФАРА 2016 е изключително важно събитие за България, както и е събитие от международна величина. Сигурен съм, че благодарение на ФАРА всички ние ще разберем по-добре бъдещето на индустрията.

По време на ФАРА 2016 ще изнесете лекция на тема бъдещето на комуникациите. Какво е бъдещето – светло или не толкова?

Ще бъде светло, ако се адаптираме към промяната и разберем, че хората искат да получават информация и новини по различни начини. Затова индустрията трябва да произвежда висококачествено съдържание и да намира различни начини да го представя пред потребителите.

Какво е бъдещето – социалните мрежи ли ще доминират?

Социалните медии ще са инструментът, който много хора ще изберат, за да се информират, да получават новини. В миналото издателите на вестници залагаха на разпространители и дистрибутори, за да се продават и да стигат до домовете на хората. Сега социалните медии са разпространителите.

Мислите ли, че предвид все по-голямото влияние на Facebook, на Twitter, ще се стигне до момент, в който традиционните медии – вестници, дори телевизии, ще изчезнат?

Facebook и Twitter ще задушат традиционните медии само ако традиционните медии не успеят да се адаптират. Читателите и потребителите правят сами избора си как да прекарват времето си и фактите сочат, че още искат новини и информация от медии.

Според Вас опасно ли е социалните мрежи да заменят конвенционалните медии като достоверен източник на информация? Как можем да се предпазим от масова заблуда в новините?

Мисля, че има опасност хората да четат и гледат новини, анализи и мнения, които искат подсъзнателно да видят. Но хората не са глупави и мисля, че ще осъзнаят, че има опасност да бъдат вкарани в рамките на изкривен дневен ред. Това ще доведе до желание от страна на потребителите да разширят източниците си на информация. Нека кажем така – социалните мрежи са предизвикателство за хората, но по-малко предизвикателство от контролираните от държавата телевизии и медии.

Вие сте известен с анализите си как взаимодействието между хора и технологии дават конкуретно предимство на бизнеса. Можете ли да ни дадете конкретен пример в тази насока?

Много лесно! Когато подготвям заедно със свой колега презентация за някоя конференция, търся източници на информация в Интернет, които не са ми били известни досега. Някои неща в презентацията ги знаем и ги включваме, но е невъзможно да изготвим една презентация в цялост, ако не използваме новите технологии.

Има ли според Вас опасност чрез технологиите в комуникациите да бъдат унищожени традиционни за различни култури занаяти или технологиите са гаранция за развитие при всички случаи?

Да, има такава опасност. Ако потребителите искат да се информират и да получават новини на персоналния си компютър, на таблета си или на сматрфона си, те няма да ползват услугите на традиционни издания на хартия. Под заплаха е и професията „журналист“, тъй като традиционните медии страдат по отношение на приходите. От друга страна обаче се появяват нови професии и трябва да приветстваме това.

Интервю на Ивайло Ачев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес