Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Да създадеш изкуствен интелект само на 14 години (ВИДЕО)

23 ноември 2020, 19:00 часа • 15190 прочитания

Радостин Чолаков е само на 14 години, но вече разработва изкуствен интелект, който да разбира български език.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Той е 9-ти клас в Пловдивската математическа гимназия и живее в китното родопско село Барутин. Занимава се с програмиране вече повече от 6 години, като разработва мобилни приложения и софтуерни проекти.

Печелил е множество национални състезания по математика и информационни технологии, както и международни IT конкурси. През 2018г. разработва проекти, отличени от софтуерния гигант Google. През 2019г. започва работа по мобилното приложение за продуктивност AnyGoal, което по-късно прераства в мини-социална мрежа. Става лауреат на българската олимпиада НОИТ през лятото на 2020г. Съорганизатор е на няколко технологични събития, както и доброволец в различни фондации и сдружения.

Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол

Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика

"Аз съм самоук, програмирам от 4-ти клас и почти всичко, което съм научил и направил е било търсейки сам информация в Интернет и гледайки клипчета. В нашето съвремие мисля, че който иска да овладее нещо, може да го направи онлайн без проблем", споделя Радо в "Студио Actualno".

Идеята, зад най-новия му проект “АзБуки.ML”, е да се въведат иновативни технологии, като гласови асистенти и "чатботове" по-сериозно в българския език.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

Това ще са компютърни програми, които да анализират речта както граматично, така и смислово, за да извличат полезна информация. По този начин компютърът ще може да прави редица дейности, полезни за различните сфери на живота - от кратки преразкази на дълги новинарски статии, например, до поставяне на запетайки в изреченията. Според Радо не бива да разчитаме на световните технологични гиганти да започнат да поддържат нашия език в техните machine learning платформи, а ние сами да положим основите за изграждането на подобни иновации у нас.

Радо мечтае да създаде своя собствена софтуерна компания с експериментален и новаторски дух. Какво още разказа ученикът за най-новия си проект и за признанията от Google, вижте във видеото.

Автор: Габриела Андреева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес