Български език и култура ще продължат да се изучават в училища в Украйна, а украински студенти от български произход и занапред ще бъдат приемани приоритетно във висши училища у нас. Това е заложено в подписан днес (9 януари) протокол за сътрудничество и обмен от страна на министрите на образованието и науката на двете страни - проф. Галин Цоков и Оксен Лисовой. Той обхваща учебните 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027 и 2027/2028 година.
Галин Цоков: Знакова стъпка за нашите две страни
„Днешният акт на подписване на Протокола за сътрудничество и обмен в образованието и науката е знакова стъпка за нашите две страни“, посочи министър Цоков, цитиран от пресцентъра на МОН.
Той отбеляза, че за България е изключително важно да продължи обменът и обучението в наши университети на студенти от български произход от Украйна. „През последните години с посланик Олеся Илашчук направихме много, за да могат и други украински студенти, които не са от български произход, да се обучават в наши университети“, каза министърът по време на подписването на протокола, което се проведе онлайн.
През тази академична година в български висши училища се обучават общо 2126 студенти и 31 докторанти от Украйна.
Още: Министърът на образованието дава старт на кампания срещу наркотиците
Снимка: МОН
„Този протокол дава възможност да продължим и дейностите за изучаване на български език и култура в българските общности в Украйна и да командироваме лектори и учители, които да преподават в тези общности“, каза още Цоков.
Още: Училищни директори недоволстват, че МОН и РУО искат от тях огромното количество информация
Министърът: Ще продължим да се грижим за украинските деца
Той благодари на Оксен Лисовой за съдействието на украинското Министерство на образованието и науката за изучаване на майчин български език в украинските училища и изтъкна, че МОН ще продължи да се грижи украинските деца в България - да бъдат интегрирани успешно в нашата образователна система.
Още: Младите учители се увеличават двойно през последните години
Украинският министър предложи надграждане
Лисовой също благодари за ползотворното сътрудничество, като предложи то да бъде надградено с обмяна на опит в областта науката. Предвижда се да бъде организирана среща на български и украински университети, на която да бъдат начертани мерки за сътрудничество както в областта на науката в сфери като високите технологии и изкуствения интелект, така и за различните европейски програми като "Хоризонт" и "Еразъм+".
Снимка: МОН
Още: Какво да следваш, за да печелиш най-много пари? Рейтинг на университетите
На срещата присъстваха още посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук, директорът на дирекция „Международно сътрудничество“ в МОН Веселина Ганева и третият секретар в дирекция „Източна Европа и Централна Азия“ в Министерството на външните работи Добрин Станев.
Предстои подписаният от министър Цоков протокол да бъде изпратен в Украйна, а този с подписа на Лисовой да бъде пратен в България, за да бъде положен по още един подпис от двамата министри и документите да влязат в сила, съобщиха от МОН.