Министерството на финансите е търсило начин да се запълни дупката от 3 млрд. лв. в хазната и именно това стои в зародиша на решението за налагане на транзитна такса за руския газ през България от 20 лева за мегаватчас. Мнението изрази в Студио Actualno бившият зам.-външен министър и зам.-министър на икономиката Милен Керемедчиев.
Още: Кои са мините и възможностите пред кабинета "Желязков"? Анализ на Татяна Буруджиева (ВИДЕО)
Още: "Долу руските ръце от Украйна": Петиция в подкрепа на Киев иска още санкции срещу агресора (ВИДЕО)
По думите му - решението е добро и за имиджа на България, защото така влиза в клуба на "ястребите" във външната политика спрямо агресора във войната в Украйна - Русия.
Целта на таксата
Според него обаче тази дупка в бюджета няма как да се запълни по този начин. "Тези пари няма да бъдат платени от Унгария и Сърбия. Унгария има таван на цената, който няма да се достигне дори с тези 20 лв/МВтч, а пък и те трябва да се плащат от „Газпром“. Не очаквам Русия да спре този транзит. Южен поток към момента е единственият, който работи, така че Русия би загубила по-скоро 10 милиарда от доставките на газ за европейски страни. Тя ще отиде на арбитраж с България за неплащане на тази такса. България пък ще се скрие зад Европейската комисия", каза Керемедчиев.
Още: Денков: Обсъжда се дали таксата за руския газ да отива в европейския бюджет
Още: “Кабинетът е по-скоро “Борисов-4”: Добромир Живков за компромисите в името на редовна власт (ВИДЕО)
Много трудно ще могат да се вземат и 1,5 млрд. лв. данък от „Лукойл“, смята бившият зам.-министър. "Тъй като данъкът е със задна дата, ще се наруши един от основните закони. Второ, самият „Лукойл“ не разполага с 1,5 млрд. лв., които да може да заплати веднага. По-скоро ще се върви към съдебни искове и претенции от страна на „Лукойл“ към държавата", твърди той. Според него идеята за национализация на компанията е "абсурдна" (гледайте във видеото защо).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Георги Ганев: Трябва нов бюджет, Теменужка Петкова може и да се справи (ВИДЕО)
Още: Да се национализира "Лукойл": Предложение на енергиен експерт
Защо Радев изпреварва „Газпром“?
Президентът Румен Радев атакува в Конституционния съд решението на властите за налагане на транзитната такса, а премиерът Николай Денков и финансовият министър Асен Василев отвърнаха, че държавният глава защитава чужди интереси.
"Много често се случва да има единно говорене между официални руски власти и президента Радев. Последно така беше при посещението на Володимир Зеленски у нас – изказът на Радев съвпадна изцяло с това, което каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков: че посещението на Зеленски ще разшири конфликта и ще го пренесе в други страни. Президентът в момента бърза да напада правителството по всички възможни теми и това просто му беше прекалено добре вдигната топка, за да не я отиграе", каза Керемедчиев.
"Когато стане студено, тези теми се използват за политически цели, защото населението е притеснено от сметките", смята той.
Ще има ли по-високи цени тази зима и защо ЕК разследва България за договора за газ с турската компания "Боташ" - гледайте във видеото: