"Евентуален провал на следващия парламент би довел до крах на партийната система. Ако партиите не успеят да реализират компромис помежду си, ще влезем в реториката за президентска република, което ме притеснява."
Това заяви за предаването Студио Actualno политологът Атанас Радев. Той коментира и темата с новия политически проект "Продължаваме промяната", който се оформи покрай бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев.
"Проектът на Кирил Петков и Асен Василев не е изненада, тъй като за него се говореше още два месеца преди да бъде обявен. Един от най-важните въпроси е какви хора ще влязат в техните листи. Те са популярни фигури в по-големите градове, но е важно как ще пробият в малките населени места."
Радев определи като спорно и популистко обещанието за "леви цели с десни политики", защото десните инструменти предвиждат десни резултати, като същото се отнася и за левите. Той очаква партията на Мая Манолова да претърпи най-много негативи от новия политически проект.
Политологът отчете, че "Възраждане" придобива популярност благодарение на протеста си срещу маските и принудителната ваксинация и привлича фокуса на общественото внимание.
От гледна точка на политическата теория в България няма голяма партия. Ние имаме средни по мащаби партии. Съответно и няма как да очакваме, че някоя от партиите ще има абсолютно мнозинство. Така обаче се заражда консенсусния модел на демокрация. Ако "Има такъв народ" загубят своята преднина на първа политическа сила, те вече би трябвало да бъдат склонни на компромиси и съответно да направят редовно правителство.
Най-същественото нещо, което беше свършено от предишния парламент беше, че актуализацията на бюджета и увеличаването на пенсиите, както и отнемането на Бюрото по защита от главния прокурор и прехвърлянето му на едно от министерствата. Предишното Народно събрание приличаше на политическа детска градина, отчете още политологът.
Интервю на Тодор Беленски