Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо земетресението в Мароко беше толкова разрушително (ВИДЕО И СНИМКИ)

13 септември 2023, 11:21 часа • 8906 прочитания

Земетресението, което се случи в Мароко в нощта на 8 срещу 9 септември е странно, пише El Confidencial. За този райони подобни катастрофи не са характерни. Освен това подземните трусове не са били толкова силни, но изключително разрушителни.

Защо земетресението в Мароко беше толкова разрушително?

Трусът с манитуд от 7,2 по данни на Мароканския национален институт по геофизика потресе региона на Мароканския атлас с епицентър град Игил, намиращ ке на около 70 км от Маракеш. През следващите часове се случиха още няколко труса, най-силният от тях с магнитуд от 4,9. 

Още: Близо 2700 са вече жертвите на катастрофалния трус в Мароко

Снимка: Getty images

Това е най-силното земетресение през последните 60 години. То превъзхожда труда от 2004 г., който отне живота на над 600 души. Този път катастрофата се случи в юго-източната част на страната и мнозина бяха учудени.

Не е сеизмична зона

"Това не е сеизмична зона", обяснява Хосе-Карлос Салседо, професор от катедрата по строителни конструкции в университета в Естремадура.

Още: Българка в Мароко разказва за ужаса на смъртоносното земетресение, убило над 2000 души

Областта, в която сеизмичната активност е по-вероятно се намира в северната част на Мароко, тъй като в района между крайбрежието на Малага и Северна Африка се срещат две тектонични плочи - Африканската и Евразийската.

"Но районът, в който се случи земетресението е далече от мястото, където тези плочи се срещат.", отбелязва Салседо.

"В случая причина за земетресението е наклоненият обратен разлом на неголяма дълбочина във Високия Атлас (планинска верига в западната част на Атласките планини, простираща се на около 840 km от запад-югозапад на изток-североизток на територията на Мароко) в Мароко", коментират от геологичната служба в САЩ.

Още: Жертвите на ужасяващото земетресение в Мароко преминаха 2000 души (СНИМКИ и ВИДЕО)

Независимо от това, че земетресението беше силно (най-силното за целия период на наблюдения в този планински район), възникналите разрушения не съответстват на показателя по скалата на Рихтер.

На какво се дължат огромните разрушения

Най-близките до епицентъра селища са разрушени - в тях е и най-големият брой загинали. Според сеизмолозите проблемът е в малката дълбочина на хипоцентъра, т.е. мястото, където се случва тласъкът, породил земетресението. По данни на геологическата  служба на САЩ тази дълбочина е около 1,85 км, а по данни на мароканския институт - 11 км.

Защо е важна дълбочината

Още: Земетресение с магнитуд 6,6 по Рихтер разлюля Нова Зеландия

"Дълбочината е много важна. В случай на земетресение ролята на дълбочината е важна не само по хоризонтала до епицентъра, но и по вертикала. Това е като фойерверка в ръката - тя ще нанесе много повече щети, когато е във вас, отколкото ако е на километър от вас", обясняват експертите. 

По-дълбоките земетресения по принцип генерират повече енергия и сеизмични вълни и следователно се оценяват по високо по скалата на Рихтер, но тяхната сила се разсейва по движението от центъра, както по хоризонтала, така и по вертикала. 

Особености в архитектурата на страната

Към всичко това следва да се добавят и особеностите на архитектурата на страната, които я правят много уязвима за разрушения по време на земетресения.

Снимка: Getty images

От видеокадрите се вижда как древните исторически сгради падат една след друга. С това властите няма как да се справят, но има други проблеми с качеството на строителството на съвременните сгради и контрола за издаване на разрешение за провеждане на строителни работи.

В Мароко е много разпространена ситуацията, когато сградата има няколко собственици и се строи хаотично, без архитектурен план. 

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес