Кръвта получава своя цвят от червените кръвни клетки, които съдържат хемоглобин – богати на желязо молекули, които са яркочервени, когато пренасят кислород, и по-тъмни, по-мътночервени, когато са деоксигенирани. Но защо, когато погледнем вените на ръката си, те ни изглеждат сини?
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Отговорът се крие във факта, че различните цветове на светлината имат различни дължини на вълната, така че те се абсорбират и отразяват по различен начин, когато попаднат в кожата ни, разказва д-р Клеър Ашър в изданието BBC Science Focus Magazine.
Червената светлина има много дълга дължина на вълната, така че може да преминава през кожата сравнително лесно и се абсорбира от хемоглобина в кръвта. Синята светлина, от друга страна, има много по-къса дължина на вълната и затова се отразява най-вече от кожата.
Ако осветите китката си, където има вени, с бяла светлина – смес от всички различни дължини на вълната – червената светлина ще се абсорбира, а синята светлина ще се отрази. Това означава, че светлината, която се връща към очите ви, ще съдържа повече сини, отколкото червени дължини на вълната, което прави вените да изглеждат сини в сравнение с околната кожа.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Медиците понякога осветяват кожата с червена или инфрачервена светлина, за да намерят вена за прилагане на инжекция. По подобен начин нощните клубове понякога използват сини светлини в тоалетните, за да възпрепятстват интравенозната употреба на наркотици, като затрудняват виждането на вените през кожата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид