Вълците в Европа ще бъдат по-слабо защитени от лов от 2025 г. Това ще стане, след като мнозинството от европейските държави приеха предложение за понижаване на статута им поради нарастващия им брой и въздействието им върху селското стопанство и животновъдството, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Още: Комисията за дивата природа намалява защитата на европейските вълци
Статутът на животните ще бъде намален от „строго защитен“ на „защитен“ съгласно Конвенцията за опазване на европейската флора и фауна и природните местообитания (Бернска конвенция) от 7 март. Решението бе осъдено от природозащитни организации. Досега вълците бяха защитени от лов, освен ако не представляват сериозна заплаха за добитъка или здравето и безопасността на хората. Според новия им статут всяка „експлоатация“ на вълци ще се прави с цел регулация на тяхната популация. Това дава възможност те да бъдат ловувани много повече.
Още: Вълци нападнаха жена в сафари парк край Париж
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
Миналата година Европейската комисия предложи тази промяна, осъждана от природозащитни организации, тъй като нарастващият брой на вълците доведе до конфликти с местните земеделски и ловни общности и до призиви за мерки за предотвратяване на нападенията над добитъка. „Важна новина за нашите селски общности и фермери. Нуждаем се от балансиран подход между опазването на дивата природа и защитата на нашия поминък“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в изявление след гласуването.
Още: Бум на вълчата популация, стават заплаха за европейците (ВИДЕО)
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Още: Преди 3000 години повечето европейци били тъмнокожи
Фон дер Лайен, чието пони бе убито от вълк през 2022 г., миналата година призова държавите членове „да предприемат действия, когато е необходимо“. Организации за защита на животните, сред които Международният фонд за защита на животните (International Fund for Animal Welfare), осъдиха решението. „Днешното решение представлява крачка назад за запазване на биоразнообразието и създава тревожен прецедент за опазването на дивата природа в Европа“, се казва в съобщението. Промяната ще влезе в сила на 7 март, освен ако поне една трета от 46-те държави членове на Съвета на Европа не се противопоставят.