Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Водолаз засне мистериозна медуза край Нова Ирландия (ВИДЕО)

08 август 2022, 08:55 часа • 6270 прочитания

Гмуркач засне необичайни медузи край бреговете на новогвинейския остров Нова Ирландия. Както съобщава The Guardian, безгръбначните са с размерите на футболна топка, а камбаните им са покрити с шарка от черни пръстени, петна и линии. Зоолозите предполагат, че медузите принадлежат към мистериозния вид Chirodectes maculatus, който е известен от една единствена находка на Големия бариерен риф, или принадлежат към неизвестен досега вид.

Зоолозите познават около две хиляди вида медузи (Medusozoa) и благодарение на новите открития тази цифра непрекъснато расте. Например тази пролет беше описан неизвестен досега вид дълбоководна медуза, която живее в залива Монтерей край западния бряг на Северна Америка. Медузата, наречена Atolla reynoldsi, се различава от своите роднини по липсата на удължено пипало и стомах във формата на кръст.

Още един потенциално неизвестен вид медуза сега е открит от водолаза Дориан Борчердс, който притежава клуба Scuba Ventures в град Кавиенг на остров Нова Ирландия в Папуа Нова Гвинея. Докато се гмуркал край бреговете на острова, той срещнал и заснел три или четири медузи от необичаен вид, всяка с размерите на футболна топка. Камбанките на безгръбначните били покрити с шарка от черни пръстени, петна и линии, а четирите снопчета пипала имали червеникав оттенък. Според Борчердс медузите не се носели по течението, а се движели много целенасочено нанякъде, изтласквайки водата от себе си.

Въпреки че Борчердс се гмурка край бреговете на Нова Ирландия повече от двадесет години, той никога преди не е срещал такива същества. Той изпратил видеото на съпругата си, която от своя страна го качила в мобилното приложение Jellyfish, предназначено за идентифициране на медузи. Така видеото привлякло вниманието на биолога Лиза-Ан Гершуин, специалист по медузи от организацията Australian Marine Stinger Advisory Services.

Гершуин била изненадана от необичайната външност на медузите. Първоначално изследователката предположила, че в обектива на камерата са попаднали представители на вида Chirodectes maculatus, който е известен на учените по единствен екземпляр, открит на Големия бариерен риф след тропическа буря през 1997 г. В такъв случай находката на Борчердс би била втората среща с този вид в историята. Сега обаче Гершуин е склонна да смята, че водолазът е открил неизвестен за науката вид от рода Chirodectes. Работата е там, че медузите, които е заснел Борчердс, са по-големи от C. maculatus и имат друга окраска. В момента Гершуин подготвя научна публикация за потенциалния нов вид.

Морският биолог Кайли Пит от университета Грифит допуска, че медузите, срещнати от Борчердс, се отнасят към нов вид. Според нея обаче видеозаписът не е достатъчен за еднозначни заключения. За да се определи точно видът на медузите, е необходимо да се проучи тяхната морфология и да се извърши генетичен анализ. В същото време Пит признава, че и тя никога не е срещала подобни същества. И накрая Джейми Сиймор от университета Джеймс Кук се съгласява с първоначалната версия на Гершуин и предполага, че Борчердс е заснел медузата C. maculatus.

По-рано ви разказахме за дълбоководната хищна медуза Stygiomedusa gigantea, заснета от американски биолози. Диаметърът на камбаната на това същество достига един метър, а дължината на четирите пипала може да надхвърли десет метра. Въпреки че това не е първият видеоклип на S. gigantea, наблюденията на тези гиганти са толкова редки, че всеки нов кадър може да даде ценна представа за тяхното поведение и екологични предпочитания.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес