Теоретично всяко животно с циркаден ритъм при определени обстоятелства би могло да изпита смяна на часовите пояси. Но както виждате, светът на природата невинаги се поддава на теории, а вие сигурно ще завидите на някои животни от нашата извадка.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Какво представлява биологичният часовник?
Неофициални данни свидетелстват, че домашните животни действително страдат от смяната на часовите пояси, но по този въпрос са проведени малко изследвания. Учените са изследвали и така наречения джетлаг – когато домашните животни, особено кучетата, проявяват активност във време, различно от времето на бодърстване на техните стопани.
Тази особеност може да доведе до загуба на сън и за стопанина, и за домашното животно. Това на свой ред ще предизвика поява на симптоми, подобни на смяната на часови пояси (без самата смяна на часови пояси). Конят има специално място в тази ситуация – той едновременно изпитва джетлаг и не изпитва.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Що се отнася до съня, то конете практически нямат проблем с това, тъй като, вместо да спят по осем часа, спят само по три часа поред. И именно благодарение на това им е все едно дали часовият пояс около тях се променя, или не.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Оставени на тъмно, можем да спим с дни
Но смяната на часовите пояси не се отнася само за съня. Смяната на времевите зони действително влияе върху нивото на хормона мелатонин и температурата на тялото. Независимо от това, според едно изследване, конете могат да се възстновят по-бързо от смяната на часовите пояси в сравнение с хората.
Също така знаем още, че такива насекоми като пчелите също изпитват джетлаг. Изследователите обучили пчели в Лонг Айлънд в щата Ню Йорк и ги изпратили през нощта в Дейвис, Калифорния – щат на противоположния бряг на Америка. На следващия ден открили, че пчелите събирали прах и нектар по нюйоркско време и не отчитали положението на слънцето.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Що се отнася до птици, влечуги, земноводни и риби, данните са прекалено малко, за да се каже изпитват или не изпитват смяната на часовите пояси.
Понякога ни се иска просто да завъртим превключвател и да настроим нашите биологични часовници на необходимото време. Е, такава способност имат паяците. В експериментални условия учените включвали светлина на тези многокраки по такъв начин, че те имали 6-часов джетлаг. Но вместо да наруши жизнената им дейност, паяците просто изоставяли поведението си за шест часа.
Правете секс по циркадните ритми, съветват учените
Що се отнася до други видове, то риба, наречена пещерна тетра, изобщо няма циркаден ритъм. Изследване от 2014 г. сравнява скоростта на метаболизма на тези безоки риби с техните обитаващи на повърхността братовчеди с очи за период от 24 часа. При повърхностните риби метаболитната активност се повишавала през деня и намалявала през нощта. Метаболитната активност на пещерната тетра била равномерна независимо дали било ден, или нощ.