Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания на САЩ обновява локацията на магнитния Северен полюс на всеки 5 години, но сегашното обновяване е направено близо една година преди предвиденото, съобщава Спутник. Това се налага, защото "северът" е започнал да се движи по-бързо, предаде БГНЕС.
Още: Убийствена бактерия се завръща с бясна скорост и заплашва с нова световна здравна криза
Още: Това е ензимът, който може да изтрие лоши спомени от мозъка
Земният магнитен северен полюс е северът, към който компасите сочат, напуска канадския арктически архипелаг и се придвижва към руския снежен Сибир с над 55 км за година, става ясно от изследването на Националната агенция за океанските и атмосферни изследвания и Британския геологичен институт.
Като цяло Световният магнитен модел се обновява периодично на всеки 5 години, за да е сигурно, че навигационните системи са в крак с промените в земното магнитно поле.
По-бързото движение на полюсите бе потвърдено от геофизика Арнауд Чулият от Колорадския университет, който е един от водещите автори на доклада за обновяването на Световния магнитен модел.
Още: Важно откритие, свързано с египетския фараон Рамзес Трети
Още: Ново откритие: Птичите песни съдържат елементи, подобни на буквите
Според него настоящото движение е „доста бързо”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Изумително: Човешките клетки могат да чуват
Още: Учени разкриха тайната на "космати" средновековни книги от Франция
По-рано от списание Нейчър цитираха геомагнетологът Фил Ливермор, който казва, че положението на северния полюс може да бъде „управлявано от две големи магнитни полета” разположени между Канада и Сибир.
"Изглежда сибирското поле печели състезанието", заявява той.