Училището започна, раниците са закупени и сега е време за полезни съвети и малки хитринки, които ще направят животът ви по-лесен и товарът по-лек. Наред с избора на правилната раница за училище, начинът, по който тя се носи е също толкова важен. Правилното носене оказва влияние не само върху развитието на опорно-двигателния апарат на децата, но и върху продължителността на живота на раницата.
Как носят раниците си днешните ученици?
2% носят раницата само в ръка. Знаете ли, че неправилно зададената дължина на презрамките допринася за създаването или влошаването на лоша стойка на детето? Естествената стойка на детето при носене на раница също влияе върху теглото и. Теглото на раницата трябва да съответства на 10-15% от телесното му тегло. Раницата трябва да бъде поставена възможно най-близо до тялото. Горната част на раницата не трябва да надвишава нивото на раменете на детето.
3% от учениците ползват раници на колела, а 29% носят раницата си само на едното рамо. Долната част на раницата не трябва да е по-ниско от опашната кост.
66% от децата носят раницата си на двете рамена. Раницата обаче не трябва да виси на гърба. Най-добрият начин да носите тежка раница е да разпределите правилно тежестта.
Раницата не трябва да е по-широка от раменете на детето. Раницата винаги трябва да е разположена симетрично в центъра на гърба, по оста на тялото. Задължително е раницата да бъде на двете рамена, а не на едното. Каишката за гърдите се закопчава, така че половината от теглото на раницата да се премести от раменете към долната част на тялото. Така разтоварвате гръбначния стълб.
Какъв е най-добрият начин да подреждате раницата?
Разпределете нещата си равномерно, използвайте всички джобове. Научете децата винаги да поставят най-тежките и обемни учебници и помагала възможно най-близо до гърба. Не слагайте тежки неща отгоре. Ако поставите пълно шише в един от страничните джобове на раницата, то закачете торбичката с гуменки за физкултура от другата, така че да има баланс. Изисквайте ежедневно необходимите учебници и помагала да бъдат сведени до минимум. Почти всички училища разполагат с индивидуални шкафчета за учениците, поне от първи гимназиален етап. Освен принадлежностите за часовете по рисуване, които се осатвят в училище, винаги, когато е възможно оставяйте и други пособия и помагала, които не са необходими вкъщи. Разделете ученическите пособия като моливи, флумастри, пастели, химикалки и т.н. в два по-компактни несесера вместо да събирате всичко в един голям например. Един несесер с 3 ципа е твърде голям и тежък, а пособията, които се съхраняват в него не се ползват ежедневно.
Знаете ли, че до 40% от учениците са изложени на риск от лоша стойка в резултат на неправилно носене на раница или претоварването й?
Рисковете, свързани с носенето на раница, могат да бъдат намалени чрез компенсаторни упражнения. Не е нужно децата да практикуват йога. И здравословното движение е достатъчно. Силните мускули могат да се справят с повишеното усилие по-добре от слабите. Научете децата си да не носят раницата на гърба си твърде дълго. Кратките 30-минутни интервали са идеалния вариант, след което е добре да си починат и да свалят раницата от гърба си за известно време.
Със съдействието на topgal.bg